Přetížení stávajících tratí: Praze hrozí dopravní kolaps

Vlak

Současné vedení hlavního města chce zavést nové linky osobní dopravy. Zatížení železničního nákladního průtahu v Praze se tak nepochybně markantně zvýší. Před touto skutečností varuje Sdružení železničních nákladních dopravců (ŽESNAD.CZ). Potíže nastanou především se zásobováním hlavního města po kolejích. V rámci tranzitu tak přibude větší množství nákladní dopravy po silnicích.

Kapacitní problémy vlaků jsou již dnes

Třeba na jednokolejné trati z Libně do Malešic a Hostivaře. Tady jezdí městská linka zastávkového vlaku S49. Jinak dle oznámení magistrátu vyhrál soutěž týkající se této linky Regiojet. Stejně tak to bude platit pro novou linku S61 vedoucí z Vršovic do Běchovic. Konzultace s nákladními dopravci fakticky neproběhly. Zásobování nejen v oblasti Prahy, ale také Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje bude váznout.

Více lidí v MHD

Tento tak je logický, nicméně ponese s sebou důsledky. Zajímavě komentuje situaci výkonný ředitel ŽESNAD.CZ Oldřich Sládek. „Chápeme, že radní pro dopravu Scheinherr chce dostat víc lidí do MHD a příměstských linek, bohužel ty ale nejsou nafukovací a zásadně tak ovlivní nákladní dopravu v celé ČR, protože se kapacita na trati přes Malešice, která byla původně pouze pro nákladní dopravu, výrazně sníží. Paradoxním dopadem této situace bude navýšení počtu kamionů v hlavním městě, jelikož prostě nebude možné dopravovat zboží v takovém objemu a včas. Je to to, co současné vedení Prahy chce? Nemyslíme si to.“

Zmaření investic

Současný ministr má v agendě investice do nových bezhlučných vozů, lokomotiv vybavených ETCS a do modernizace a rozvoje intermodálních terminálů. To samé si plánuje i ministr nový. Přesto ale jednání vedení Prahy přichází a je v rozporu s těmito potenciálními investicemi.

Ucpání tratí skutečně hrozí

Vždyť další výstavba se hned tak nechystá. Kvalita života nejen Pražanů tak může jít nepochybně dolů. Radní Scheinherr se dle Sdružení železničních nákladních dopravců chová zcela neekologicky. ŽESNAD.CZ se snaží o vyhlášení tratí s předností nákladní dopravy.

Zdroje info: https://zdopravy.cz
https://www.protext.cz/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.