Příležitost pro příznivce zimního otužování: Ve vánoční svátky se budete moci ponořit do rybníku u gotické tvrze Tichá

Otužování je velmi zdravé, protože přispívá ke zlepšení obranyschopnosti lidského organismu. Někomu stačí se denně sprchovat studenou vodou, jiní jdou v tomto trochu dále a s oblibou se noří do chladné vody českých řek a rybníků. První vánoční ponor připravuje na tvrzi Tichá v jižních Čechách. Co vás na této nové tradici bude čekat zajímavého?

Tvrz Tichá u obce Dolní Dvořiště

Na břehu rybníka Hláska stojí od 13. století gotická tvrz Tichá. Její původní název zněl Opolec, což po staročesku znamenalo rovinka.

S její historií je spojen i rod pánů z Velešína a pánů z Rožmberka, kteří ji měli také ve svém majetku. V 16. století ji vlastnili Karel Bonaventura Buquoy. O století později byla tvrz přebudována na pivovar. Na konci 70. let minulého století se pohraničníci pokusili věž tvrze zničit, ale odstřel se jim nepodařil, a to díky příliš silným stěnám. Věž byla pouze poškozena.

Nejjižnější hradní rozhledna u nás

Nová etapa tvrze Tichá se začala psát v roce 2008, kdy se stala majetkem sdružení Hrady na Malši a obce Dolní Dvořiště. Na opravu věže se podařilo sehnat peníze z evropského fondu. Základní obnova tvrze byla dokončena v roce 2021, přičemž všechny práce byly prováděny historickými metodami bez použití novodobých nástrojů.

V současné době je věž nejjižnější hradní rozhlednou v České republice. V jejím areálu se můžete podívat do muzea, jenž mapuje dějiny místa od bronzové doby do dnešních časů.

Foto: Pixabay

Nová tradice na tvrzi Tichá

Přijeďte se podívat na tvrz Tichá dne 27. prosince 2023. V čase od 10:00 do 16:00 hodin se zde bude konat historicky I. Vánoční ponor. Vítáni jsou milovníci historie, dobrého pití, vánočního cukroví a otužování. Každý, kdo se do rybníka ponoří, si odnese dárek. O teplo se celodenně postará hořící vatra, k občerstvení bude tradiční punč, grog a medovina, pro abstinenty pak čaje, ledová i horká káva. Pro zájemce o prohlídku bude tvrz Tichá otevřena v době od 11:00 do 15:00 hodin. O dobrou náladu se postarají hráči na kytaru.

Zdroj: Facebook.com, https://www.hradynamalsi.cz/hrad.php?object=tvrz_ticha

Tvrz Tichá. Náhledové foto: Svenkaj; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tvrz_Tich%C3%A1_stav_2022_20220720_140141.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.