Priory nebyly jen nákupními centry. Jihlava by mohla vyprávět…

Mnohé z těchto gigantických staveb normalizace jsou dnes obdivovány jako unikátní památky s významným uměleckým duchem. Ano, i mezi těmito betonovými monstry lze najít zajímavé kusy. Málokdo však ví, proč se vlastně vůbec stavěly.

Měly přinést důkaz o bohatství a prosperitě režimu. Na tom se určitě shodneme. Méně se však mluví o tom, že stejně důležitým účelem těchto staveb bylo i zakrytí dosavadních dominant měst, zejména pak křesťanských kostelů. Právě proto byly Priory často tak necitlivě budovány v městských historických centrech, bez ohledu na okolní zástavbu.

Za oběť mnohdy padaly celé bloky budov

Až příště budete procházet okolo jihlavského Prioru, vzpomeňte si, že na jeho místě stál celý blok historických domů, známý jako ´Krecl´. Prior tak arogantně vyrostl v samém středu náměstí a při jeho výstavbě bylo zničeno a narušeno mnohé, mimo jiné také část proslulého jihlavského podzemí.

´Krecl´ přežil války, dělníky však ne

Jihlavské náměstí patřilo k tomu nejkrásnějšímu, co mohla Evropa v tomto směru cestovatelům nabídnout. Měšťanské domy dávaly na první pohled na odiv, že jejich majitelé těží z hojného výskytu stříbra v okolí. A koncem 13. století tu kvůli stále ubývajícímu místu vyrostl volně stojící blok domů, lidově přezdívaný „špalíček.“ Jak krásný byl, si dnes můžete představit pouze při návštěvě Chebu, jiné srovnání v ČR nemáme.

Věděli jste, že: název ´Krecl´ pak pocházel od německých usedlíků?

Není divu, že se komunističtí funkcionáři báli mínění lidí. Proto nařídili odstřelení tohoto bloku domů v půl jedné v noci (23. 4. 1974). Stát zůstaly pouze dva rohové domy, jež však nástrojům dělníků podlehly následujícího roku. A místo pro Prior bylo volné. Jeho nehezkou betonovou konstrukci tu můžete „obdivovat“ dodnes. A vzhledem k mimořádně komplikovaným majetkovým vztahům, jež prakticky vylučují jakýkoliv zásah třetí strany, tomu tak asi ještě dlouho zůstane.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *