Přírodní rezervace Karpas: Perla Severního Kypru

Kyperský oslík

Rádi byste poznali ještě nějaký ten ráj na Zemi? Určitě. Naštěstí jich ještě několik zbylo. Patří mezi ně stoprocentně třeba poloostrov Karpas. Jedná se o protáhlý výběžek nacházející se v severovýchodní části stejnojmenného ostrova. Právě tady se nachází v podstatě jedno z míst, kde třeba celý den nemusíte spatřit ani živáčka.

Spousta přírodních nedotčených krás Karpasu

Za tím, že na Karpasu ještě zůstala nedotčená příroda a v podstatě není zdevastovaný turisty, stojí i fakt, že se severní část Kypru izolovala kvůli rozdělení ostrova. Stalo se tak v roce 1974. Dosažitelná je tato oblast tedy pouze oklikou přes Turecko. Zapomeňte na nějaké velké hotelové resorty a spousty lidí bažících po skvělé nezapomenutelné dovolené. I přes zmiňované skutečnosti byla část ostrova prohlášena přírodní rezervací, aby ji bylo možné ještě lépe chránit.

Severní Kypr

Tradiční kyperští oslíci

Nejen nedotčená příroda a panenské pláže. Pro přírodní rezervaci Karpas jsou typičtí také volně se pasoucí oslíci. Právě oni jsou pro kyperskou kultura tak příznační. V minulosti byla tato zvířata majetkem Řeků, nicméně postupem času dostala volnost. Mohli za to přistěhovalci z Anatolie. Turistů se tato zvířata nijak nebojí. V červenci se lze na březích setkat také s mořskými želvami. Žije tady zejména Chelonia mydas. Ze zdejších rostlin jmenujme například sasanky, mák, mečíky či tulipány. Jinak se tady pěstují banány, rajčata a spousta dalšího ovoce.

Severní Kypr

Pláž se zlatým pískem a další poutavé lokality

Doslova klenotem ostrova je Karpas Golden Beach. Tato nádherná zlatavým pískem pokrytá pláž postupně klesá do nádherného čistého blankytného moře. I tady se setkáte s volně se pasoucími oslíky. Při troše štěstí uvidíte také delfíny. Mořské želvy se tak připlouvají, aby kladly do písku svá vejce. Z dalších krásných míst jmenujme ještě vesničku Dipkarpaz. Ta dokazuje fakt, že Řekové a Turci spolu dříve dokázali žít bez jakékoli zášti. Pravoslavný kostel, mešita a poutní místo sv. Ondřeje. Vše v blízkosti.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.