Pro milovníky technických památek: Malý štokr vás odveze z Třemešné do Osoblahy

Osoblažský výběžek je téměř zapomenutým kouskem Slezska nedaleko polských hranic. Jeho centrem je obec Osoblaha, která je cílovým místem zdejší úzkokolejky. Jaká je její historie a co dalšího na vás na Osoblažsku čeká?

Historické pamětihodnosti jsou pryč

V Třemešné můžete nastoupit do vlaku, který vede po úzkokolejné trati až do Osoblahy. Zde vlak svou jízdu končí a pak se vrací zase zpět. Ještě před druhou světovou válkou představovalo město Osoblaha památkově hodnotné místo se zachovalým židovským hřbitovem. Dnes ale na náměstí najdete domy z poloviny 20. století. Za vším stojí právě druhá světová válka a zejména osvobozovací boje, během nichž byla většina budov poničena. Zachován zůstal jen židovský hřbitov.

Na výlet úzkokolejkou

Výlet v letní sezóně turistickým parním vlakem s lokomotivou „Malý štokr“ ale za to stojí. Trať má rozchod 760 mm a její historie sahá do konce 19. století.  Úzkokolejka je nejstarší v Českém Slezsku a na trati dlouhé 20 kilometrů je celkem 102 oblouků, čímž se řadí mezi nejklikatější v tuzemsku. Vlak projíždí krajinou, jíž se přezdívá Slezská Haná. Sami asi pochopíte, proč tomu tak je. Osoblažsko je totiž poměrně rovinaté. V Osoblaze se nachází kemp, kde je možné ubytování v chatkách a stanech.

Zámek Slezské Rudoltice. Foto: Wikimedia Commons /Autor: RakosovaL / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slezsk%C3%A9_Rudoltice,z%C3%A1mek2.jpg

Osoblažskem na kole

Z Města Albrechtice do Osoblahy vede poměrně málo osídlenou oblastí jediná značná cyklostezka č. 6116. Pokud se po ní vydáte, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Slezských Rudoltic. Zde se totiž nachází zámek. Původně renesanční budova z poloviny 16. století byla barokně přestavěna. Za druhé světové války v ní měla sídlo část Goebbelsova ministerstva, po válce sloužil zdravotnickému zásobování, v současné době je majetkem obce. Zámek je veřejnosti přístupný. Akorát je škoda, že se z jeho bývalé krásy zachovalo tak málo.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Nádraží v Osoblaze. Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Harold / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Osoblaha,_n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD,_U_57.001_(4).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.