sendviš

Problémy v ráji – z Anglie už si nepřivezete ani obyčejný sendvič se šunkou. Co si tedy zabalit jako „nezávadné?“

1. leden 2021 by si měli do kalendáře zapsat červeným písmem všichni, kdo cestují dál než prstem po mapě. Právě od tohoto data totiž platí nová pravidla, která na území EU zakazují dovoz mnoha potravin. Jde zejména o ovoce, zeleninu, maso, mléčné výrobky a ryby.

A to se může ukázat jako velký problém. Pokud tedy míříte „domů“ například z Velké Británie, zapomeňte na oblíbené bagety z benzínky. Pokud obsahují salát, šunku a podobné ingredience, do EU je už zkrátka neprovezete.

Nizozemci dodržují pravidla opravdu striktně

Příkladem je reportáž, kterou v minulých dnech odvysílala nizozemská televize. Věnuje se běžnému dni nizozemských celníků. Ti kontrolují mimo jiné i řidiče kamionů, přijíždějící právě z Velké Británie. A kontrolují opravdu všechno. I svačinu. A pokud zakázané ingredience objeví, nekompromisně je zabavují. A to kompletně. Na nesmělý dotaz, zda si můžete ponechat alespoň pečivo, tak dostanete zápornou odpověď.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejde prý o naschvál, ve hře je zdraví celé EU

A proč byla tato opatření zavedena? Zástupci EU argumentují veřejným zdravím. Zákaz je prý nezbytný kvůli tomu, že se ve výrobcích mohou nacházet původci nejrůznějších nebezpečných nemocí – například slintavky, moru prasat apod. Takže i obyčejný odhozený sendvič může podle všeho znamenat výrazné bezpečnostní riziko pro zvířata v celé EU.

Mimochodem – o sendvičích mluvíme schválně, právě ony totiž patří mezi potraviny, které jsou v poskytnutém manuálu konkrétně vyjmenovány. Je toho ovšem víc. Třeba snídaňové cereálie (stačí, pokud obsahují mléčné složky nebo sušené ovoce) apod.

A co si tedy na hranice připravit jako nezávadné? Konkrétní pokyny zatím chybí, nicméně podle všeho to vypadá, že pokud vsadíte na striktně veganskou svačinu, nejspíš vám to projde. Ale vše je bez záruky, dokud se k tomu kompetentní orgány konečně nevyjádří.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *