Proč je důležité bojovat se stresem z cestování

Cestování

Stres snižuje požitek z cestování a klesá vám energie, tak proč si tím otravovat život? Problém miliónů z nás spočívá v tom, že stres rychle pociťujeme jako něco, co se vymyká naší kontrole, byť se zuby nehty snažíme, aby tomu bylo jinak.

Cestování je často vnímáno jako únik z běžné rutiny. Osvobodí vás, ale pokud si nedáte pozor, záhy vás může pohltit stres. Klíčem k úspěchu je najít jednoduchý a osvědčený způsob, jak takový stres překonat. Jedině tak vaše zážitky z cest dostanou skutečně mimořádný rozměr.

Cestování totiž nemusí být stresující, pokud víte, jak na to, ale přijít tomu na kloub může chvíli trvat. Klíčové je naslouchat tomu hlásku, který kontroluje a nastavuje limity, který se vám vzadu v hlavě snaží prosadit. Právě to vám umožní dělat chytrá rozhodnutí a nezažít jenom kouzlo tady a teď, ale mnohem víc.

Pečujte o své tělo

Důležité je zdravé stravovánízdravé stravování, stejně jako dostatek spánku a odpočinku. I když tyto věci mohou znít jako opak bezstarostného a osvobozujícího přístupu k cestování, jsou nezbytné. Dbejte na přísun ovoce a zeleniny, užívejte vitamínové doplňky a kombinujte je se zdravějšími místními pochoutkami, abyste svému tělu dodali to, co potřebuje ke správnému fungování. Nedělejte ale ze sebe olympijské atlety, sem tam nějaký ten „cheat meal“ si určitě dopřát můžete. Zdravá a vyvážená strava je ale na cestách velmi důležitá.

Pokud jste na pochybách, je nejlepší stanovit si cíl, kolik ovoce a zeleniny chcete dnes sníst. Umožní vám to poznat nové prostředí a zároveň vás to povede co nejzdravějším směrem.

A totéž platí pro spánek. Občas vás čekají probdělé noci, jetlag a nezvykle brzké vstávání. Na tom by nebylo nic špatného, pokud byste po zbytek času zdravě spali. Preferujte šlofíkyPreferujte šlofíky před energetickými nápoji, večer knihy před displeji a dbejte na plnohodnotné spánkové cykly. Dlouhodobě uvidíte rozdíl.

Když už jsme u toho, co vaše tělo potřebuje, abyste si cestu užili na maximum, důležitá je také hydratacehydratace. Bude totiž postaráno o tělo i ducha. Bolesti hlavy, únava a podrážděné nálady – to vše se dostaví, pokud nebudete pít dostatek vody. Sice to asi není extra zábava, ale je to rychlé a snadné, tak proč do každodenní rutiny nezařadit sledování počtu láhví, které zvládnete vypít.

Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je přidat si do tašky připínací láhev s vodou. Ať už vás pak vaše dobrodružství zavedou kamkoli, voda bude vždycky po ruce.

Pečujte o svého ducha

Teď jsme si řekli, jak dát vše potřebné tělu. Co ale mentální stimulace, která je také zapotřebí, pokud máte předcházet stresu a úzkosti? Naučit se nějakou novou dovednost, například místní jazyk, žonglovatžonglovat nebo třeba hrát na kapesní hudební nástroj, jako je harmonika. Tím si zkrátíte prostoje a zaženete nudu při zpoždění letadel, která dřív nebo později přijdou. Prosté zaměstnání mysli tím, že jí dáte možnost někam utéct, umí dělat divy, pokud chcete hodit stres za hlavu.

Když se vymaníte z rutiny, skvělá je také introspekce. Můžete si třeba přečíst nějakou knihu z oblasti osobního rozvoje, která vám po návratu domů umožní udělat ve svém životě něco jinak a lépe. Anebo můžete na něčem zapracovat. Vaše mysl pak získá odolnost, o jaké jste si dosud nemysleli, že je možná. Když se budete mít čím zabývat, nasměrujete duševní energii pozitivním způsobem.

Jsou lidé, kteří únik zprostředkovaný cestováním využívají k tomu, aby ve svém životě provedli skutečně zásadní změny Běžným příkladem může být řešení behaviorálních závislostířešení behaviorálních závislostí, například problémového hráčstvíproblémového hráčství nebo nutkavého nakupovánínutkavého nakupování. Jiní třeba pracují na zvýšení své produktivity.

Je to osobní volba daná tím, kdo jste a co právě prožíváte. Jakmile se k ní však odhodláte, budete se cítit jako nový člověk. Navíc si osvojíte celou řadu mechanismů pro zvládání stresu a s těmi se pak vrátíte domů.

Celá tahle skládanka je příslibem nezapomenutelného výletu, který udá tón vašemu dalšímu směřování. Tak proč o tom nezačít uvažovat?

Obohaťte svůj život cestováním

Cestování spočívá v prostém otevření mysli novým zážitkům a hledání nových míst, ale pokud z něj chcete vytěžit opravdu maximum, musíte si ho naplánovat. Najděte způsob, jak proměnit zpoždění a dlouhé čekání v příležitost zaměřit se na sebezdokonalování. Využijte nabídku nových jídel a zvykněte si na vybírání zdravějších variant. Navíc se tím nepřipravíte o autentické místní zážitky. A hlavně naslouchejte svému tělu a dopřejte mu potřebný spánek, abyste měli vždy dostatek energie a vitality a mohli zítřek prožít naplno.

Pokud dokážete k cestování přistupovat tímto způsobem, místo abyste to přeháněli, zjistíte, že se domů vrátíte obohaceni a naladěni na neuvěřitelný posun ve svém životě.

A nejlepší na tom celém je, že se vše děje nenápadně a pozvolna…

Zdroje info: aktiv.cz, mojezdravi.cz

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.