Proč mají tygři pruhy a dalších pár zajímavostí

Tygr

Jsou to v podstatě jediné kočkovité šelmy mající pruhy. Tím pádem lze identifikovat každého jedince podle jeho vzoru. Jestliže jde o schopnost adaptace predátorů, určitě byste nečekali, že jeho světle oranžové zbarvení s černými pruhy je tou nejlepší variantou. Pravdou je, že tygry vídáme v zoologických zahradách, kde jsou ve svých kotcích dosti nápadní oproti zelené vegetaci. V přírodě tomu tak ale není. Hlavní kořistí tygrů jsou kopytníci, již nedokážou rozpoznat takové spektrum barev jako my. Maskování se tygrům tedy náramně hodí.

Pro zvířata s celkem chabým zrakem je velice těžké ve vysoké trávě rozpoznat tygří barvy. Tento způsob maskování se dá nazvat jako důležitá schopnost adaptace dravců. Ostatní velké kočkovité šelmy loví ve skupině. Kupříkladu lvi. Tygři se dají označit jako polo samotářští dravci. Jsou závislí na svém nečekaném zjevení, kdy kořist chytí.

Tygr

Tygr: Foto Pixabay

Další otázka je, co tygři jedí?

Dají se označit za masožravce. Velice často se krmí velkou kořistí, kupříkladu divočákem, či sloními mláďaty. Občas dokonce zabijí a snědí i člověka. Ale dochází k tomu, jen když je tygr starý, raněný či nemocný. A nedokáže tedy ulovit svojí obvyklou kořist. Když tygrovi zachutná lidské maso, bývá obvykle usmrcen kvůli ochraně zdejších obyvatel. Jeho velice oblíbený způsob lovení kořisti je, že se vrhne kořisti na krk a stiskne ji velice pevně svými čelistmi. Kořist se obvykle udusí ale. Jestliže tygří špičáky protnou tepnu, krev může vykrvácet ještě dříve.

Tygři

Tygři: Foto Pixabay

Je pravdivá informace, že tygr je největší kočkovitou šelmou na světě?

Ano je pravda. Tygři jsou největší kočkovitou šelma, která žije v divočině. Samci se mohou dorůst až do velikosti nad tři metry na délku. A vážit mohou až 300 kilo. Samice jsou o trochu menší. Ovšem známe ještě jednu kočkovitou šelmu, která je ještě větší. A mimochodem, chována je v zajetí. Jestliže zkřížíte samici tygra a samce lva, vznikne nám liger. Tyhle velké kočkovité šelmy nemají obdoby v moderním světě. Rostou až do velikosti 3,6 metrů na délku. A jsou o hodně těžší než ti největší tygři. Největší ligr, který je mimochodem žijící, se jmenuje Hercules a jeho váha je čtyři sta kilogramů. A největší ligr na světě vážil pět set padesát kilogramů.

Zdroj info: https://www.earth.com/news/why-tigers-have-stripes/

Tygři: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.