Stonehenge dokáže stále ještě překvapit – zjistěte, zda vám neuniklo něco z posledních výzkumů

Jen málokterá památka z pravěku je po celém světě tak známá, jako právě anglické Stonehenge. A to i přesto, že jeho původ i účel zůstává dodnes záhadou. Jisté je jen jedno – vznikalo v době, kdy lidé disponovali jen kamennými nebo kostěnými nástroji. I přesto byli schopni přepravit na místo kameny o výšce 4,1 metru a váze několika tun.

Jak to dokázali, to se už nejspíš nikdy nedozvíme. Ovšem Stonehenge nás nepřestává překvapovat i po mnoha dalších stránkách.

Návštěvníci bývají na místě docela překvapeni

Může za to samotný vzhled celé stavby. Na obrázcích vidíme jen velké kamenné bloky. O to více nás později překvapí fakt, že vnitřní strana kamenů (tedy ta, směřující dovnitř kruhu) je opracovaná mnohem pečlivěji než zbytek kamenů. Možná kvůli tomu, aby se na ní lépe odráželo světlo ohňů, kdo ví. Celkový pohled však působí opravdu fantasticky.

Foto: Pixabay

Trvalo 1 500 let, než bylo Stonehenge dostavěno

Většina z nás si myslí, že jeho vzniku předcházely podobné mechanismy jako stavbě pyramid v Egyptě. Několik mocných vládců se zkrátka rozhodlo… a dál už to znáte. Ale vznik Stonehenge je nutné rozložit do mnohem delšího časového období. První (a největší) kamenný kruh vznikl okolo roku 3 100 let př.n.l. a finální dokončení přišlo na řadu až někdy v období 1600 př. n. l. Trvalo tedy celé generace, než byla tato impozantní památka skutečně dokončena.

Nejznámější kruh má v průměru pouhých 33 metrů (ten největší, jen částečně zachovalý pak okolo 110 metrů) a další menší kamenné útvary najdeme i v jeho středu. Dnes je celá památka chráněna prostřednictvím UNESCO a pokud si ji chcete prohlédnout, nevyhnete se zaplacení vstupného. Jde však o zážitek, který rozhodně stojí za to.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.