Proč nejsou lenochodi lenoši

Lenochod

Když budeme hledat nějaké zvíře, které představuje symbol lenosti, nejspíše nás napadne lenochod. Jejich pověst je skutečně ne příliš dobrá. Lichotit jim stoprocentně nemůže. Mimo jiné se o nich hovoří také jako o lenivcích, kteří jsou hloupí a zrovna dvakrát nevoní. Ve skutečnosti je tomu ale jinak. Díky pomalosti se dokážou velmi efektivně chránit před nejrůznějšími predátory. S lesem splynou naprosto dokonale.  

Pomalí prostě jsou. No a co?

Když lenochody srovnáme s mnohými jinými zvířaty, zjistíme, že jsou skutečně velmi pomalí. V plné rychlosti umí urazit šest centimetrů za jednu vteřinu. Popravdě jim to ale pomáhá. V momentu, kdy se objeví nějaký nepřítel, lenochod prostě namísto zrychlení při útěku zpomalí. Zavře oči a je neviditelný. Taková harpyje pralesní ho jen tak neuloví. Drápy a zobák má tento dravec s křídly skutečně hrozivé. Lenochodi jsou pomalí, ale hýbou se pravidelně.   

Lenochod 

Lenochod: Foto Pixabay

Trus jako seznamovací rituál?

Tak jako tak lenochodi, ač žijí v korunách stromů, chodí vykonávat svou potřebu dolů ke kmeni stromu. Prostě slezou a jednou za týden vše vyřeší. Jde o vcelku nebezpečnou a riskantní záležitost. Samička v období plodnosti schází dolů ze stromu každý den. trus je jakýmsi prostředníkem seznámení.

Srst plná řas a hub

Další zajímavost. V srsti jsou biologicky aktivní organismy, konkrétně řasy a houby. Dovedou lenochoda dokonale ochránit před parazity. Ti jsou schopni způsobit třeba malárii. Díky mikroorganismům se lenochod také mnohem lépe maskuje. Jinak takový žaludek lenochoda váží zhruba třetinu jeho hmotnosti. Z potravy přitom dokážou dostat maximum živin. Výkaly jsou vyloženě suché koule.

Zdroje informací: theconversation.com/sloths-arent-lazy-their-slowness-is-a-survival-skill-63568
national-geographic.cz/clanky/pomalost-jako-dokonala-zbran-proc-nejsou-lenochodi-vubec-lini-20150308.html

Lenochod: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.