prasata lanyze

Proč prasata tak šílí po lanýžích? V lecčems se podobají marihuaně

Není tajemstvím, že cvičená prasata jsou na odhalování lanýžů tím nejlepším prostředkem, byť se dnes hojně využívají i speciálně vycvičení psi. Jakmile se dostanou k místu, kde lanýže rostou, propadnou zvláštní euforii a někteří z nich dokonce doslova zešílí. A jaký k tomu mají důvod?

Vědci se na toto téma dlouho přeli. Teď už však výsledky známe a mnohé z nás jistě překvapí. Mají totiž co dělat s oblíbenou rekreační drogou.

Jak působí lanýže na mozek cvičených zvířat

Moderní výzkumy zjistily, že některé druhy lanýžů obsahují psychoaktivní látku zvanou anandamid (AEA). Právě ona za zvláštním chováním zvířat stojí. A vysvětlení je prosté. Velmi se totiž podobá tetrahydrokanabinolu (THC), který neblaze proslavila právě marihuana alias konopí.

Foto: Pixabay

Rekordmany jsou v tomto ohledu lanýže černovýtrusé (Tuber melanosporum), ovšem anandamid (AEA) lze najít i v mnoha jiných druzích. Jeho koncentrace se přitom liší i podle velikosti a stáří plodnice. Čím starší lanýž je, tím více této látky produkuje.

Ve volné přírodě se lanýže sbírat nesmějí

Pokud teď ovšem uvažujete o tom, že byste to se svým psem přece jen zkusili v lese, nejspíš neuspějete. I když u nás lanýž letní (Tuber aestivum) skutečně v některých lokalitách velmi vzácně roste, jeho sběr je zakázán pod hrozbou vysokých pokut. Vycvičit psa na hledání lanýžů navíc není nijak snadné.

Mnohem jednodušší (ovšem bohužel dražší) bude, pokud si čerstvý lanýž pořídíte v dobře zásobeném obchodě (pátrejte spíše na internetu nebo v potravinových speciálkách). Ale dejte pozor, nejdražším druhem je bílý lanýž (Tuber magnatum) z italského Piemontu, ten si proto pro své kulinářské začátky určitě nepořizujte. Vaše chuťové pohárky pak může uspokojit i lanýžový olej nebo pasta.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

 1. Kérkonoš Odpovědět

  Z mého pohledu, se marihuaně podobá spíš to prase, ani nemusí umět hledat lanýže.
  Pokud jde o závislosti, tak ta moje je jednoznačně grillovaná krkovice!
  Nejlepší dělají v….no vlastně už nikde.. 🙁

  1. Aster Odpovědět

   Grilovaná krkovice nemá konkurenci – to je fakt. Ve čtvrtek jsme to grilování ještě stihli – bylo krásně teplo až do večera a naštěstí máme vždycky v mrazáku větší pohotovostní zásobu – kdyby někdo přišel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *