castle-5782256_640

Poslední aristokratka na zámku Milotice a kostýmové prohlídky

Doba koronovirová návštěvám historických pamětihodností nepřeje. Jejich brány zůstaly vlivem řádění viru covid-19 zavřené. A milovníkům zámků a hradů nezbývá nic jiného než se těšit, až se zase otevřou. A do té doby mohou plánovat, kam vyrazí na výlet jako první. Co třeba na moravský zámek Milotice?

Něco z historie zámku

V obci Milotice v okrese Hodonín, vzdálené jen 6 kilometrů od Kyjova, se žilo už ve 12. století, jak o tom svědčí zápisy v písemných pramenech. Předchůdcem současného zámku Milotice byla vodní tvrz, po které zůstal zachován zbytek vodního příkopu okolo zámku. Na konci 16. století byla tvrz přebudována na modernější šlechtické sídlo v renesančním stylu. Pak následovala barokní přestavba, v jejíž podobě zámek známe i dnes. Ne nadarmo je označován jako Perla jihovýchodní Moravy. Zámecká expozice je zaměřena na pohled do životních zvyklostí posledních majitelů z rodu Seilern-Aspang, kteří zde žili do roku 1945. Nyní je zámek v majetku státu.

Poslední aristokratka

Milotický zámek si zahrál také ve filmu Poslední aristokratka, natočeném podle stejnojmenné humoristické knihy jeho kastelána Evžena Bočka, který na zámku žije již čtvrt století. Neznáte-li ji, vřele doporučujeme si ji přečíst, pokud se rádi s chutí od plic zasmějete. Do filmu se dostaly záběry ze zámeckého nádvoří nebo kuchyně.

Sokolnictví: Foto Pixabay

Kdo si hraje, nezlobí

Pro děti, které nebaví klasické prohlídky historických pamětihodností, připravil zámek Milotice lahůdku v podobě kostýmních prohlídek. Je o ně veliký zájem, takže je třeba se na předem rezervovat. O co se jedná? V zámecké půjčovně kostýmů si vyberete repliku dobových šatů v barokním nebo rokokovém stylu, s nimiž pak můžete vyrazit na procházku zahradou jako opravdová zámecká šlechta, a to na dobu 30 minut. K dispozici je celkem 160 kostýmů různých velikostí, do nichž se obléct mohou děti i dospělí.

Kromě toho se můžete osvěžit ve zdejší zámecké kavárně a ochutnat některý ze zákusků nebo si pochutnat na zmrzlině a výborně černé kávě. V zámecké jízdárně je pak expozice dravých ptáků, s nimiž je možné se také nechat vyfotit či vyzkoušet přílet dravce na ruku.

Zámek Milotice: Náhledové foto Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *