3 tipy na výlet do Libereckého kraje

Naplánovali jste si výlet do kraje skleněných výrobků? Děláte dobře. Liberecký kraj vás překvapí pestrou nabídkou výletů. Kam vyrazit? To už se dozvíte v našem článku.

Liberecký kraj se skládá ze 4 okresů a po Praze je 2. nejmenším krajem ČR. Žije zde necelých 450 tisíc obyvatel. I když není kraj příliš velký, i tak má co nabídnout. Nezapomeňte na pronájem chalupy a chaty. Nabídka je opravdu pestrá, takže si každý najde to, po čem jeho srdce touží. Láká vás chata s bazénem? Nebo snad chata přímo u vody? Ať vyberete jakoukoliv, připravte se na příjemnou dávku soukromí a klidu.

Jablonec nad Nisou

Jablonec je známý hlavně pro nádherné skleněné výrobky, kterým se nic jen tak nevyrovná. Určitě se vydejte do Muzea skla a bižuterie, kde se dozvíte velmi zajímavé informace o historii Jablonce. Prvně se oblast využívala jako uhlířská osada, ale od 16, století se přešlo na sklo. Tradice je zde opravdu silně zakořeněná. Výrobky pravidelně zajímají mnohé zahraničních firem.

Jak vypadá Jablonec z výšky? Mrkněte se na radniční věž v centru města. Další rozhledny se nachází různě po okolí. Víte, že se Jablonci říká “Brána Jizerských hor”? Z rozhledny Bramberk dohlédnete až na Sněžku, Černou horu, Bezděz a samozřejmě Ještěd.

Foto: depositphotos

Česká Lípa

Pokud chcete město lépe poznat, určitě zajděte prozkoumat vodní hrad Lipý. Sídlo se chlubí velmi zajímavou historii. Hrad sloužil jako cukrovar, zvonařská dílna čí divadlo. Ve východním křídle je historii věnována rozsáhlá expozice. Určitě nezapomeňte ani na Centrum textilního tisku, kde si můžete prohlédnout a vyzkoušet současné i historické techniky.

Pokud vás zajímají dějiny středověku, nenechte si ujít archeologické muzeum Šatlava. V bývalém městském vězení je připravena nádherná výstava, která vás seznámí s využíváním jeskyní od pravěku až po 20. století, místní archeologii a pomocí virtuální prohlídky se středověkou Českou Lípou.

Zoologická zahrada Liberec

V Liberci najdete nejstarší zoologickou zahradu, která na území ČSR vznikla. Její vznik se datuje k roku 1904. Plocha 14 ha poskytuje útočiště 160 druhům zvířat. Zvířata pochází ze všech možných kontinentů, je tu např. sob lesní, surikaty, krajta mřížkovaná, pavián pláštíkový, panda červená, slon indický a nesmíme zapomenout ani na bílého tygra indického, který Liberec proslavil asi nejvíce. Nezapomeňte fotit, ať si pak vytvoříte krásnou fotoknihu.

Pokud vás baví ornitologie, nevynechte návštěvu 4 největších druhů evropských sov, kolekci dravých ptáků a zástupce ptačí říše z Asie.

Okruh po celé zoo měří necelé 2 kilometry, určitě si vyhraďte minimálně 3 hodiny svého času. Pokud chcete, můžete zoo zkoumat klidně celý den. Na oběd si zajděte do místního občerstvení a odpočiňte si v relaxační zóně.

Náhledové foto: depositphotos

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.