Ostrov pag5

Chorvatský Pag překvapí milovníky koupání hned v několika ohledech

Jde o místo, na které téměř zapomínáme. A přitom je to škoda. Ostrov Pag je součástí Kvarnerské riviéry. A kromě velkých pláží a čisté vody dokáže nabídnout třeba i léčivé bahno.

Tak proč se o něm v katalozích cestovních kanceláří skoro nic nedozvíme? Může za to jeho tak trochu neutěšený vzhled. Za něj vděčíme především větru.

Kamenná zídka, kam se podíváš

Pag je víceméně rovinou, takže řádění mořského větru tu opravdu nestojí nic v cestě. Tedy jen kromě spousty zdí a zídek, které tu vystavěli lidé. Příliš zeleně tu nenajdete. Čeho je tu naopak hojně jsou naleziště soli. A také léčivé bahno.

Foto: Pixabay

To najdete poblíž města Pag a to konkrétně na městské pláži. Léčivého bahno si to můžete užít do sytosti. Pomáhá s chorobami kůže i s problémy s klouby. Ovšem jakmile se pomažete, budete se od něj muset umýt jedině v moři. Městská pláž totiž nedisponuje sprchou. A připravte se také na to, že bahno lehce zavání. Nejde o nic extrémně nepříjemného, ale i tak se vyplatí s tím počítat.

Písečné i oblázkové pláže, na kterých se vykoupete téměř vždy

Obyčejných pláží z písku či oblázků je tu ovšem nepočítaně. Voda na nich je čistá – a také velmi slaná. Má o něco větší hustotu než jinde v Chorvatku, takže pokud se rádi necháváte unášet na vodní hladině, budete k tomu mít právě tady skvělou příležitost

A mimochodem – vyšší slanost nesvědčí ani ježovkám. I po velké bouři, která zcela ochromí pláže na pevnině, tak ty pažské zůstanou skvěle přístupné a bez nepříjemných pichlavých záškodníků. Čas od času na vás sice nějaký z pod kamene vykoukne, jde však rozhodně spíše o výjimku.

Měli byste vědět: s pevninou je ostrov Pag spojen Pažským mostem nebo prostřednictvím lodí.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

8 komentářů

 1. Kérkonoš Odpovědět

  Tak to jste mi udělala radost, paní Jano.
  Pag je nádhernej, moc rád bych se tam ještě někdy podíval.
  Pamatuju si, že tam rostly fíky na každym rohu a hromady malinkatejch krabů skákalo z mola do moře, jen co se člověk přiblížil.
  Taky si ale pamatuju spousty odpadků ve škarpách a rozfoukaných po okolí 😀
  Doporučuji si udělat procházku až na ten tenoučkej výběžek severně od města a taky výlet do rezervace Paklenice, přez most je to tak 30-40km, jestli to odhaduju dobře, přeci jen už je to dvacet let, co jsem tam byl.

  1. Aster Odpovědět

   Nevím, jestli se Pag změnil tak, jako Dalmatské pobřeží – za posledních 20 let postoupila civilizace neskutečným způsobem a my jsme z pevniny emigrovali na ostrovy, kde primitivové jako my, kteří nepotřebujeme na pláži sprchu a občerstvení, ještě najdeme místa, kde lišky dávají dobrou noc…
   Sever Chorvatska neznám, protože jezdíme buď na začátku června nebo na konci září a od Splitu nahoru je tou dobou voda studená.

   1. Kérkonoš Odpovědět

    No to máte pravdu.
    Tenkrát v září, léta páně 2001, byla taky pěkná kosa a ještě nám pobyt spestřila velká bouřka, po které se voda ochladila tak na 15 stupňů.
    I když to bylo nepříjemné, tak jsem byl stejně pořád pod vodou ze které koukal jenom šnorchl.
    Ten zánět středního ucha, co jsem si tam uhnal, už byl horší, ale taky se to dalo vydržet a za tu podmořskou nádheru to stálo.

    PS: Na mapu jsem nekoukal, ale není Split náhodou ve Slovinsku na hranici s Itálií?
    Možná si to s něčím pletu, tak mě kdyžtak omluvte.

    1. Kérkonoš Odpovědět

     Tak neni! Zase sem něco zeslonil…(to je jako zkonil, ale mnohem mnohem víc…)!
     To co sem myslel je Trieste (Terst)…a ani to neni ve Slovinsku…
     Ach jo! Ale když mě ty prsty sami jedou a nečekaji na mozek, než si ověří relevantnost sdělovaných informací!
     Tak pardon, ale já bych si s vámi o jihu Chorvatska stejně moc nepokecal.
     Já sem rád, že dojedu kousek za jeho hranice, na tý šílený rozpálený pobřežní silnici se mi vaří ten můj Mladoboleslavskej archeologickej nález…..tedy jedničková oktávka (kdyby někdo nevěděl) 🙂

     1. Aster

      Z toho si nic nedělejte, já se zase nevyznám na severu – jenom vím, kde je Pula, Baška, Rijeka a tím moje znalosti končí – sice mám nějaké povědomí i o dalších městech a ostrovech, ale fakt jen povědomí.
      Split je velký přístav a taky je tam letiště, tak jsem myslela, že by mohl být známý a navíc – ten teplotní předěl tam skutečně je – tam teprve začínají skutečné subtropy – celé pobřeží je vlastně od severu chráněno vysokým hřebenem Biokova – hory se tam zvedají až do výšky 1300 – 1700m vlastně hned od moře – je to úchvatný pohled – škoda, že to postupující civilizace tak poznamenala. V roce 2013 jsme tam byli na začátku června – tenkrát u nás nasněžilo na Velikonoce půl metru a zima byla v celé Evropě – na pobřeží byly namrzlé Pinie a voda byla jako led – stejně jsme do ní lezli, ale spíš to připomínalo plavání o závod – aby člověk nezmrzl.
      Zhruba od Igrane dolů je znát teplejší klima i na rostlinstvu – jsou tam kytky, které na severu nenajdete a na ostrovech je to ještě markantnější – na Mljetu jsem viděla mučenku, která zplaněla a vinula se v koruně stromu – některé plody už byly zralé (půlka června) a vedle toho květy.
      Brač, který je naproti Bašky Vody a Makarské má úžasné mandarinky – naproti na pevnině jsem je neviděla.
      Dalmatské ostrovy mají víc výhod – nejen že mají víc slunečných dnů a teplejší moře, ale v létě na nich není takové horko jako na pevnině – je to dost znát. Taky mají mnohem čistší vodu a méně návštěvníků – ten trajekt něco stojí, hlavně když se člověk převáží i s autem.
      Jo, chvíli to trvá, než člověk sjede až dolů, ale stojí to za to. Jezdíme s manželem každý rok, u řízení se střídáme půl napůl – ale před třemi lety, když manžel z pracovních důvodů nemohl a týden už byl zaplacený a nešlo to zrušit, jela jsem s kamarádkou a odřídila jsem to celé sama tam i zpátky – až dolů na Mljet to je 1300km i s trajektem a jela jsem to 16 hodin i s pauzami – sice jsem dojela a padla za vlast, ale žádný extra horor to nebyl – bylo to první týden v červenci a lidí tam bylo málo. Mám starého Forda – Fokus combi 1,8 🙂

     2. Kérkonoš

      To zní lákavě, jenže pro mě je to moc daleko a moc drahý.
      Leda že bych tam jel sám na motorce, ale to by mě rodina asi umlátila nafukovacím žralokem…. 😀
      Ještě zkusim poslat Blatnýmu účtenky od respirátorů, jinak to letos vidim zase na Třeboň, nebo Orlickou přehradu, možná ještě tak Lipno, ale tam je to rok od roku dražší a přeplněnější…

     3. Aster

      Loni jsme taky nikde nebyli – vyhodnotili jsme to tak, že to nemá cenu, museli jsme taky něco investovat do opravy baráku a sedět jedním zadkem na dvou židlích…nejsme uhlobaroni…Ale chybí mi to dodnes – jednak se nedalo jít ani do pískovny, protože i tam, kde je jindy skoro prázdno (a to se bavím o pozdních odpoledních až podvečerních hodinách) bylo stabilně natřískáno, takže se člověk do vody protahoval jak had a navíc voda byla zakalená ještě cca 20m od břehu – hnus. A pak – tady jsem pořád dostupná, i když ten mobil vypnu. A taky na mně odevšad řve nějaká zatracená práce, a to fakt není žádná dovolená. 🙁

      Ta vzdálenost možná nahání hrůzu, ale když jedete mimo sezónu, tak jsou cesty v podstatě prázdné a dole je teplo až do konce září – voda mívá cca 23 – 25°C. Taky ceny jsou jinde – Chorvati jsou rádi, že tam ještě někoho mají a představte si, že poslední dva týdny v září jsme měli skoro všechny pláže sami pro sebe. Fakt to stojí za to, i kdybyste to měl jet s pauzou na spaní – pokud byste byli dva řidiči, je to úplně v pohodě. Pravda je, že se vyplatí jet aspoň na dva týdny – tři jsou lepší – kdysi jsme jezdili dva na jaře a dva na podzim, předloni se mi poprvé podařilo přesvědčit manžela na tři týdny a byla to paráda…i když jsem v říjnu lezla v práci po zdi 😀

 2. Jarka Odpovědět

  Já byla na Pagu vloni, poprvé a doufam, že ne naposled. Přímo v Pagu, úžasné místo :).Krásné okolí, supr pláž. Malebné městečko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *