Chorvatský Záhřeb jak ho nejspíš neznáte – víme, kam za památkami i kavárnami

Metropole Chorvatska má pro nás připraveno ještě nejedno překvapení. Stačí se jen odklonit od tradičních turistických tras a zamířit tak trochu jinam. Ovšem byla by škoda vynechat to nejkrásnější, co Záhřeb nabízí. Ukážeme vám, jak si tohle jedinečné město užít za pouhý víkend.

Historické město se spletí křivolakých uliček, brána plnící přání, spousta možností k báječnému posezení u kávy – to všechno je Záhřeb. A ještě mnohem víc.

Primární lákadlo chorvatského hlavního města rozhodně nezklame

Řeč je o Záhřebské katedrále. Je impozantní – měří rovných 108 metrů. Je postavena v gotickém stylu a dodnes jde o nejvyšší budovu v Chorvatsku. Během své historie byla dvakrát přestavěna (nejdříve ji zničil požár, poté zemětřesení), i tak však vypadá nádherně. Zaujmou vás zejména mramorové oltáře a také hrobka kardinála Alojzije Stepiance, vytvořená známým chorvatským sochařem Ivanem Meštrovicem.

Foto: Pixabay

A pokud máte nějaké trápení, můžete se ho snadno zbavit jednoduchou modlitbou. Stačí zamířit ke kamenné bráně (bývalé součásti městského opevnění), zapálit tu svíčku a myslet na to, co vás aktuálně trápí. Podle místní pověry by to mělo pomoci. Tak proč to nevyzkoušet?

Kam ještě v Záhřebu zamířit?

Určitě na náměstí svatého Marka, na kterém najdete i budovu chorvatského parlamentu. Za návštěvu rozhodně stojí i Muzeum ukončených vztahů, které se věnuje opravdu netradiční tématice. A pokud si chcete užít posezení v útulných kavárnách s příjemnými cenami a širokým výběrem zákusků, pak rozhodně zamiřte do Horního města.

Za zmínku také rozhodně stojí to, že Záhřeb je jako město velmi vstřícný k cyklistům. Existuje tu velmi dobře dostupná síť sdílených kol. Stačí si jedno vypůjčit a dostanete se kdykoliv a kamkoliv.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.