mich2

Proč si Karel Hynek Mácha zamiloval Michalovice? Možná i on tu slyšel štěkot tajemného psa v podzemí…

Najdete ji nedaleko Mladé Boleslavi. Romantická zřícenina hradu Michalovice s charakteristicky nakloněnou věží pojmenovanou Putna dodnes rozněcuje představivost mnoha návštěvníků. Ale míří sem i vyznavači tajemna. Podle jedné z legend totiž zkázu Michalovic způsobil záhadný zelený oheň a následky této katastrofy jsou tu patrné dodnes.

Michalovice a Michalovická Putna

Historie hradu se začala psát ve 13. století a to díky rodu Markvarticů. Vypíná se na strmém výběžku nad řekou a poskytuje nádherný výhled do širokého i dalekého okolí. A to dokonce i dnes, když z něj zbyly jen zubaté ruiny, jejichž zbytky napovídají, že byl kdysi nejspíš dvoupatrový.

Nejznámější je asi jeho kulatá obranná věž, známá dnes jako Michalovická Putna. Je šikmo nakloněná – svůj podíl na tom mělo chátrání i hledači pokladů. Vystupoval na ni i Karel Hynek Mácha (a dodnes tu na jeho památku najdete bronzovou desku) a dnes je opět zpevněná natolik, že si podobný zážitek můžete dopřát i vy. Nenechte se odradit jejím strašidelným vzhledem (vždyť na jedné straně se sesunula téměř o jedno patro) a směle zamiřte vzhůru. I když výstup po nakloněném schodišti bude trochu nepříjemný, odměnou nahoře vám bude skvělý výhled třena na údolí řeky Jizery, Mladou Boleslav nebo Loretu v Kosmonosích.

Zelený oheň a pekelný pes

Hrad byl opuštěn už za časů Rudolfa II., vysloužil si však pověst rejdiště alchymistů, kteří tu měli zanechat své poznámky a poklady. A ty se prý skutečně našly – právě v útrobách věže Putna. Velká místnost, kotel a tajemný prášek… Bohužel hledače tajemství nenapadlo nic lepšího, než kotel naplnit vodou, nasypat do ní prášek a čekat, co se bude dít. Z věže pak vyšlehl silný zelený plamen a všechny zahubil. A když přiložíte ucho k zasypanému podzemí, můžete tu prý dodnes slyšet štěkot pekelného psa, který tu ukryté poklady i duše jejich nebohých hledačů hlídá.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *