Pronájem přes Airbnb začíná mnoha městům vadit, nový zákon může tuto službu značně regulovat

Turist

Pronájem přes Airbnb: Vzhledem k situaci s cestováním v uplynulých měsících došlo k téměř úplnému útlumu této služby. Přestože je pokles zájmu pouze dočasný, využívá česká vláda situace a zvažuje nové regulace. Mezi návrhy se objevilo i omezení pronajímání celých bytů.

Nový zákon upravující službu Airbnb

Podle údajů Českého statistického úřadu se v Česku přes aplikaci Airbnb předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů a 115 tisíc Čechů. S rostoucími čísly přicházely také problémy. Stát aktuálně chystá vlastní zákon na regulaci Airbnb. Uvedl, že se nebude jednat o absolutní zákaz, který podle jeho slov ani není možný. Usilovat bude pouze o časové omezení a také maximální zodpovědnost pronajímatele za objekt a to, co se v něm bude dít. Kompletní návrh zákona plánují sociální demokraté zveřejnit do konce července.

Foto: Pixabay

Omezení pronájmu za rok

Nový zákon by se měl inspirovat ostatními evropskými zeměmi. Ty ve většině případů omezují počet dnů na pronájem ročně. Přikryl uvedl, že v případě pronájmu celých investičních bytů my mělo jít o maximálně 60 dní ročně. Stejné pravidlo praktikuje například Amsterodam. Londýn umožňuje 90 dní, Berlín 182, Los Angeles a Paříž 120, zatímco San Francisco a Washington 9 měsíců. Počet dnů možného pronájmu se ve světě liší, je ale nějakým způsobem regulován. To zřejmě bude čekat i naši zemi.

Airbnb začíná mnoha městům vadit

Návrh nového zákona zvažuje i variantu, že by majitelé budov, společenství vlastníků jednotek nebo družstva měli mít právo provoz krátkodobého ubytování ve svém domě zakázat. Jak by tato ale situace měla probíhat bude zřejmě až po jeho dokončení.

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=41196, Procházka v oblacích. Češi lákají na horskou atrakci i v Polsku | Protext – PR služby ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.