Vánoce na zámku ve Žďáru nad Sázavou: Těšte se na vánoční dílny, trhy i hudební koncerty

Město Žďár nad Sázavou svým jádrem leží ještě na Moravě, ale jeho okrajová území přesahují historickou česko-moravskou zemskou hranici do Čech. Město je nejvýše položeným okresním městem v České republice. Není divu, když leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších. Letos se sem můžete vypravit první prosincový víkend na akci Vánoce na zámku. Bude tu pro vás připraven pestrý program.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Ještě než se vydáte do prostor zámku ve Žďáru nad Sázavou, vaší pozornosti by neměla uniknout historická pamětihodnost zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO. Je jím poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, což je od zámku, co by kamenem dohodil. Je dílem nejznámějšího pražského architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.

Kostel je postavený ve stylu barokní gotiky. Konstrukce kostela vychází z geometrie kruhu a mnohonásobně opakuje číslo pět jako odkaz na pět hvězd Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily nad tělem mrtvého světce. Po obvodu kostela se například střídá pět kaplí s trojúhelníkovým půdorysem a pět kaplí oválných.

Zimní čas. Foto: Pixabay

Vánoce na zámku

S akcí Vánoce na zámku ve Žďáru nad Sázavou se pojí kouzelná atmosféra, vánoční dílny, originální dárky a samozřejmě i nejrůznější dobroty s vůní a chutí Vánoc. Konat se bude ve dnech 3. a 4. prosince 2022, a to od 10 do 18 hodin. na III. nádvoří, zámeckém nádvoří a sálech. V rámci vánočních dílen si děti mohou ozdobit vánoční baňky, sestavit perlové hvězdy nebo vyrobit čerty ze sušeného ovoce či svíčky ze včelích mezistěn. Připravené jsou ukázky řemesel – kováře, řezbáře, knihvazače. Chybět nebude vánoční trh s ručními výrobky a regionálními produkty.

Koncerty v Oválném sále Prelatury

V sobotu 3. prosince 2022 od 16 hodin se v Oválném sále Prelatury uskuteční adventní instrumentální koncert „Poslán jest od Boha anděl“, v rámci kterého na loutnu zahraje Jindřich Macek a na akordeon Jitka Baštová. V témže místě je pak na neděli 4. prosince připraven koncert smíšeného pěveckého sboru Gaudeamus Brno s vánočním repertoárem.

Zdroj: https://zamekzdar.cz/udalost/vanocni-trh/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_Jana_Nepomuck%C3%A9ho_(%C5%BD%C4%8F%C3%A1r_nad_S%C3%A1zavou)

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.