Prozkoumejte svět z gauče: Virtuální cestování vám otevře dveře do neznámých končin

Cestování je prý takové, jací jsou lidé, s nimiž cestujete. Něco pravdy na tom bude, protože právě na cestách se velmi často projeví pravá povaha člověka. Dalajláma prohlásil, že bychom měli alespoň jednou za rok navštívit místo, kde jsme nikdy předtím nebyli. Neznamená to ale, že musíte kvůli tomu jet na opačný konec světa. Stačí se podívat jen do svého okolí. I tam se určitě najdou místa, jež jste ještě nenavštívili. A americký politik Irwin Shaw byl toho názoru, že cestování je krásná věc, když máte domov a kam se vrátit. No jo, ale jak tu udělat, když cestovat z určitých důvodů nemůžete?

Jestliže vám slouží nohy a zdraví, tak cestování je výbornou volnočasovou aktivitou, i když někdy finančně nákladnější. S vyšším věkem vám může ubývat sil i chuti k cestování a jsou mezi námi i lidé, kteří z nějakého důvodu prostě cestovat nemohou. Jsou třeba upoutaní na invalidní vozík nebo jinak nemocní. I oni by se ale rádi podívali na to, jak to vypadá jinde. V takovém případě mohou využít televizi, kde občas vysílají zajímavé dokumenty z různých koutů světa. Zde jsou ale diváci odkázáni na určitý vysílací čas. Existují ale i jiné možnosti.

Webkamery

Na mnoha atraktivních místech u nás i v zahraničí jsou umístěné webkamery, které snímají okolní prostředí a na webu je pak možné snímky sledovat prakticky v přímém přenosu. Ideální je to pro získávání informací o aktuálním počasí na daném místě. U nás webkamery najdete na horách, na letištích, v lázních, u koupališť, u historických památek. Například webová kamera Praha Letiště je lahůdkou pro příznivce letadel. Kamera na Hlavním nádraží v Praze zaujme milovníky železnice. Virtuálně se propojíte s nejrůznějšími destinacemi a kamery vám na zprostředkují pohled takový, jako byste tam byli.

Foto: Pixabay

Virtuální prohlídka pamětihodností

Kromě webkamer jsou dále k dispozici virtuální prohlídky známých míst v tuzemsku i v zahraničí. Vybírat lze z velmi pestré nabídky, protože podívat se můžete mimo jiné na zámky, hrady, akvaparky, do podzemí i na letiště, do skalních měst, na větrné mlýny, sakrální stavby, do divadel i nákupních center. Z pohodlí domova si klidně podle mapy naplánujte cestu a prostřednictvím virtuálních prohlídek nebo webkamer se podívejte, co všechno na ní je možné uvidět.

Jistě, virtuální cestování nenahradí to, když dané místo navštívíte osobně. Chybí při něm fyzické vjemy, jako jsou vůně daného prostředí, různé zvuky, chutě místního jídla a podobně. Ale v situaci, kdy cestovat nemůžete, je to velmi příjemná náhrada, která vás také obohatí.

Zdroj: https://www.webkamera.cz/, https://www.virtualtravel.cz/vylety#

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.