Štiavnické vrchy wiki

Region Gron – ochutnejte Slovensko

Užíváte si během své dovolené především zasloužený odpočinek? Pak vám má slovenský region Gron opravdu co nabídnout. Čeká na vás nádherná příroda i nevšední historické i kulturní památky. A nechybí ani možnost aktivního vyžití – zkrátka na dosah ruky tu máte od každého něco, takže Gron určitě oceníte jako perfektní tip na vyváženou rodinnou dovolenou.

A kde vlastně region Gron najdete? Pokud nejste právě zběhlí v mapách, pak vám prozradíme, že jde o oblast údolí řeky Hron v oblasti středního toku, kterou obklopují hned čtyři pohoří – Tribeč, Vtáčnik, Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy. Ale nebojte se, žádné těžké skalnaté štreky vás nečeká, vždyť nejvyšší bod celého regionu – Vtáčník – se vypíná do výše pouhých 1346 metrů.

prosiecká dolina

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org

Na návštěvě ve středním Pohroní

Ano, i pod tímto názvem region Gron najdete. Typické je pro něj rázovité kopaničářské osídlení a stále ještě živá řemesla tesařů, truhlářů a sklářů. S dětmi můžete zamířit do Zveroparku a jako vrchol letní sezóny si prohlédněte všechny krásy Gronu pěkně z výšky díky adrenalinovému letu vírníkem. V zimě vás pak uvítá několik moderních sjezdovek.

Ale pojďme si nyní ty nejzajímavější památky představit pěkně popořadě. Stačí, když se ubytujete zhruba uprostřed celé oblasti a budete mít všechna tato lákadla doslova na dosah.

Po Barborské cestě v Repišti

Obec Repiště je známá především poutníkům, vede tu totiž 5. etapa tzv. Barborské cesty, která vám nabídne hned 16 zajímavých zastavení, pokud se ji rozhodnete následovat. Od roku 2016 tu vede i cyklotrasa, díky níž dorazíte třeba na blízký hrad Marcus nebo na vrch Bimbíz, z něhož budete mít celé údolí jako na dlani. Jsou to památky, které rozhodně stojí za návštěvu.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *