Rešovské vodopády aneb kam na hezký rodinný výlet

Rešovské vodopády

Rešovské vodopády, největší svého druhu v Nízkém Jeseníku, dokážou přitáhnout pozornost zvědavých turistů přes celý rok. A není se co divit. Toto místo nabízí nespoutanou přírodu umístěnou v kaňonovitém údolí říčky Huntavy. Nabídne vám jak v zimě, tak na jaře i v létě lákavou procházku panenskou přírodou.

I v létě se zde špatně chodí a občas se přihodí nějaké zranění. Ale v zimě je to tu ještě nebezpečnější. Sníh a led je prostě vražedná kombinace. Stačí si pouze dávat pozor, kam šlapete a mít sebou doprovod. Běžně se zde najdou celé rodiny i s dětmi, které se těší, že se podívají na hučící vodopády a dřevěnou vyhlídku.

Základní informace

Jedním z nejčastějších cílů návštěvníků jsou vodopády v Rešově. Vodní cesta Huntava vytváří v kaňonovitém údolí kaskády a vodopády. V místech vodopádů protíná Huntava pásmo tvrdší horniny (porfyroidu). Nejvýše položený stupeň je vysoký 10 metrů. Pohled je pozoruhodný zejména na vyšší toky. Celé pásmo o rozloze 6 ha je porostlé běžnými smrkovými porosty. Nejméně náročný přístup k vodopádům na Huntavě je z 1 km vzdáleného Rešova. Pod vodopády se dříve nacházel funkční vodní mlýn.

Rešovské vodopádyRešovské vodopády: Foto Radek Štěpán

Kam a jak pojedete?

Tento tip na výlet nás zavede do městečka Rešov, které může být naším výchozím bodem. Auto můžete zastavit v rámci zastávky u restaurace, kde se nachází i autobusová zastávka, která je hned za ní. Odtud vede stoupající cesta do údolí potoka Huntava, který podél svého toku přes žleb vytváří uspořádání kaskád a vodopádů. Začínáme prudkým klesáním po rudě značené turistické cestě směrem k Rešovským vodopádům vzdáleným 1,5 km.

Pokračující klesání nás přivede k rozcestníku Fialův mlýn. Odbočíme vpravo do lesního porostu a po asi 400 m chůze kolem řeky se ocitneme u vodopádů. Krásná říčka Huntava zde protíná kaňonovitou soutěsku a vytváří řadu kaskád a vodopád. V každém případě nejúžasnější zážitek zažijete, když se vydáte podívat a vyfotit výhled nad vodopády. Stezka vede přes Huntavský průlom, který z obou stran svírají silné skalní stěny.

Rešovské vodopádyZnačka u Rešovských vodopádů: Foto Radek Štěpán

Na několika místech se chodí po dřevěných lávkách, jinde se musí přecházet po skalách. Nad vodopády se roklina najednou více rozestoupí a my můžeme opatrně pokračovat přibližně 100 m po zelené značce k Čertově stěně, pod níž se nachází přístřešek. Po krátkém odpočinku a po pár fotkách se můžete vrátit stejnou cestou zpět.

Zdroj: novinky.cz, turistika.cz

Rešovské vodopády: Náhledové foto Radek Štěpán