Romantické místo pro dovolenou? Zamiřte do Sprévského lesa

Spréva

Jezdíte rádi na paddleboardu nebo kánoi? Pak se jistě vydejte do Sprévského lesa, kde můžete uvolnit na romantickém místě. V případě, že nebydlíte v Brně nebo Ostravě, nemáte to moc daleko. Nachází se téměř půl hodiny jízdy od německé Chotěbuze nebo téměř hodinu a půl jízdy jižně od Berlína. Z Prahy je to necelé tři hodiny.

Vsadíme se, že bez ohledu na to, čím jste se již plavili, vás kanály Sprévského lesa uchvátí. Rezervace, často přirovnávaná k Everglades, která je ve Spojený státech, nabízí dechberoucí krajinu a asi 300 kilometrů sjízdných toků, které zde vytvořila Spréva. Mimochodem, pramení v Sasku, těsně u hranic s Českou republikou a protéká Šluknovským výběžkem.

Je to možná trochu pomalý proud, ale pohodlná jízda je po stresové práci odpočinková. Cestou nebudete pracovat jen na svém wellness, ale navíc načerpáte energii z lesa a často najdete krásná zákoutí s chatkami jako z pohádky. Tato krajina je synonymem pro pohlazení po duši. Nachází se zde i několik kempů. Pokud se rozhodnete správně, bude vám trvat asi minutu chůze, než se dostanete ke kanálu. Samozřejmě si zde budete moci pronajmout plavidlo nebo se k někomu přidat a nechat se svézt s profesionálem.

Spréva 2
Foto: Pixabay

Dejte si pravé Sprévské okurky

Oblast Sprévských lesů není tak známá jen díky svých nádherným kanálům, ale navíc i pro okurky. Nakládané okurky se nicméně staly velkým nedostatkovým zbožím. Přičemž se tu okurky pěstovaly od osmého století a tradice ohledně nakládání se datuje až do 16. století. Okurkářskou tradici můžete zažít ve vesnici Lehde, kde jsou uloženy různé recepty na nakládané okurky.

Zažijete tu více než jen kanály a okurky

Až se rozhodnete, že toho máte dost naježděného, rozhlédněte se kolem sebe. Dvojjazyčné nápisy by vás tu neměly šokovat, a pokud budete mít štěstí, jistě tu narazíte na lidi v krojích. V případě, že narazíte na pestré oslavy Lužických Srbů, budete mít o další setkání postaráno. V Lübbenu budete moci skutečně navštívit restauraci, kde se podávají běžná lužickosrbská jídla. Právě komunita z Braniborska a sousedního Saska dokáže vše zpestřit. V roce 2015 jich v oblasti Horní a Dolní Lužice žilo kolem 60 000 obyvatel, přičemž dvě třetiny z nich žili v Sasku a jedna třetina v Braniborsku.

Zdroje info: kudyznudy.cz, travelking.cz

Náhledové foto: Pixabay