Romantický zámek Bojnice patřil i firmě Baťa. Zajímavá je Travertinová jeskyně, která se v něm nachází

Kdo viděl pohádku Šíleně smutná princezna z roku 1968 režiséra Bořivoje Zemana, možná si všiml, že některé scény byly natočeny na slovenském zámku Bojnice. Ten leží asi sedmdesát kilometrů od města Trenčína na travertinové skále a patří mezi k nejstarším a nejvýznamnějším památkám na Slovensku.

Matúš Čák Trenčianský a Bojnice

Na místě dnešního zámku s romantickým vzhledem už ve 12. století stával původně dřevěný hrad. Během 13. století byl pak vystavěn gotický hrad z kamenů, jehož se zmocnil uherský velmož Matúš Čák Trenčianský, který hrad vlastnil do roku 1321. Vystřídal několik majitelů, včetně králů Matěje Korvína nebo Ferdinanda I. V 16. století získal hrad renesanční podobu a o století později barokní vzhled. V polovině 19. století se jeho vlastník hrabě Ján Pálfi rozhodl hrad přebudovat na romantický zámek. Za vzor si vzal francouzské gotické hrady z údolí řeky Loiry, papežský palác v Avignone i gotické tyrolské hrady a ranou renesanční italskou architekturu.

Přestavba trvala dvacet dva let, přičemž hrabě Pálfi se při ní angažoval i jako architekt – navrhl a řídil všechny práce. Bohužel dokončení svého díla se hrabě nedožil, protože zemřel jako starý mládenec v roce 1908. V roce 1939 zámek a pozemky okolo něho koupila firma Baťa. Po druhé světové válce na základě Benešových dekretů připadl zámek československému státu.

Travertinová jeskyně

Součástí Bojnické zámku je přírodní travertinová jeskyně, která se nachází 26 metrů pod úrovní 4. nádvoří. Je vysoká 6 metrů a široká 22 metrů. V jeskyni jsou dvě jezírka, jež jsou pravděpodobně propojené s dalšími v podzemních prostorech. V minulosti jeskyně sloužila obyvatelům hradu jako úkryt i zdroj vody.

Bojnický zámecký park. Foto: Pixabay

Zámek Bojnice a zámecký park

Zámek Bojnice je otevřený i nyní, a to do března od středy do neděle v čase mezi 10:00 až 15:00 hodin. Od dubna je přístupný kromě pondělí denně. V rámci prohlídek je možné zhlédnout Pálfiho okruh a Huňadyho okruh. Vstupné na oba okruhy vás bude stát 15 EUR za dospělou osobu a 9,50 EUR za seniory a studenty a 7 EUR za děti od 6 let.

Za podívání stojí také přilehlý zámecký park, ve kterém stojí lípa Matúše Čáka Trenčianského, jenž ji podle pověsti zasadil v roce 1301. Jedná se o krásný majestátní strom 36 metrů vysoký s obvodem kmene 12 metrů.

Zdroj: https://bojnicecastle.sk/bojnicky-zamok/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Bojnick%C3%BD_z%C3%A1mek

Zámek Bojnice. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.