Naposledy a definitivně: Staré pečivo pro ptáky vhodné není – může za deformace křídel i další postižení – nejnovějším důkazem je odstrašující příklad z Prahy

Staré pečivo pro ptáky vhodné není: Patří to už k oblíbeným kratochvílím poblíž snad jakéhokoli vodního toku obývaného kachnami nebo jiným vodním ptactvem. Koneckonců – dělalo se to tak vždycky a trocha starých rohlíků přece ptactvu uškodit nemůže – nebo ano?

Staré pečivo se často používá zejména ke krmení kachen. Tito malí ptáci patří mezi všežravce a jedí téměř všechno, co jim přijde pod zobák, včetně starého pečiva. Lidé si myslí ,že je to pro ně výborný zdroj energie a bílkovin, a navíc jim i chutná.

Kolik pečiva je příliš moc?

Obvykle se proto rady v tomto směru omezují na to, že je třeba pamatovat na to, že kachny by neměly jíst jen staré pečivo. Potřebují totiž rozmanitou stravu, aby získaly všechny potřebné živiny a zdravě se rozmnožovaly. Proto byste jim měli kromě starého pečiva nabízet i jiné druhy potravy, jako jsou zelenina, ovoce, zrní a semena. Jenže to může být problém – řada lidí je totiž krmí jen starým pečivem, takže pokud jim vy jako „zodpovědný milovník přírody“ nabídnete směs starých rohlíků třeba se semeny nebo čerstvou zeleninou, může to stále vést k tomu, že ptáci budou pečiva konzumovat příliš moc a po výživové stránce budou strádat.

Foto: Pixabay

Postižení zvané „angel wings“

Velmi nebezpečný je tento zlozvyk především pro mláďata, která potřebují skutečně maximum živin. Nadměrný příjem pečiva však jde přesně proti této potřebě a výsledkem mohou být tzv. angel wings. Obvykle jde o vrozenou deformací křídel způsobenou genetickými faktory, ovšem způsobit ji mohou i viry nebo špatná výživa. To je i nedávný případ odchyceného labutího mláděte, o kterém informovaly na svém webu Lesy hlavního města Prahy. Křídlo bylo bohužel natolik poškozené, že bylo třeba je amputovat, přičemž příčinou byla velmi pravděpodobně špatná výživa mláděte v prvních týdnech života.

Přikrmování vodních ptáků v zimě

A jak namíchat krmnou směs pro vodní ptáky?

Pokud chcete namíchat krmnou směs pro vodní ptáky, můžete použít následující recept:

Ingredience:

  • 2 díly zrní (jako je pšenice, ječmen nebo oves)
  • 1 díl luštěnin (jako je hrách nebo fazole)
  • 1 díl semen (jako je slunečnice nebo konopí)
  • Trochu kukuřice nebo ovesných vloček

Smíchejte všechny ingredience do velké mísy a dobře promíchejte. Těsně před krmením můžete do směsi přidat i vařené luštěniny a obilniny, které zvýší nutriční hodnotu krmiva.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/diskuze/koktejl-krmila-kachny-dostala-pokutu-40422265, https://www.ireceptar.cz/zvirata/kachny-pecivo-30000805.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.