Navštivte skalní město, které žije ve dne i v noci

Jordánsko

Skalní město Petra je pravděpodobně to, co se vám vybaví, když se řekne Jordánsko. Slavná Pokladnice tu rozhodně není jediným lákadlem, které by se tu dalo navštívit. Abychom vám poskytli představu, město je tak rozlehlé, že se tu nachodíte i přes 20 kilometrů. Nebudete litovat jediného kroku.

Skalní město

Petra je hlavní fascinací cestovatelů. Je to město skalní a archeologická lokalita v jednom, která je od roku 1985 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Je zakrytá v Šarských horách mezi skalními zdmi vysokými až 300 metrů. Až uvidíte všechny tyto skvosty vytesané do pískovce, budete se muset smířit s tím, že byly pravděpodobně postaveny mezi 3. a 1. stoletím př. n. l., kdy zde žili Nabatejci. Ti si Petru zvolili za hlavní město svého království.

Původně se počítalo s tím, že půjde o pohřebiště, ale město se nevyhnutelně rozvíjelo, protože oblast na křižovatce tří údolí se ukázala jako výhodná pro obchod. Obchodování zde bylo dlouho nejaktivnější.

Jordánsko 2
Foto: Pixabay

Město pravděpodobně dosáhlo svého vrcholu kolem roku 62 př. n. l., kdy zde žilo 30 000 osob. Obrovský seismický otřes vyhnal beduíny z jejich sídel a Petra byla na čas pohřbena v písku. V roce 1812 švýcarský průkopník Johann Ludwig Burckhardt zjistil, že se nejedná o standardní místo. Prvotní zmínku o Petře však lze nalézt v Bibli, kde je známá pod názvem Selá – výraz odvozený z hebrejštiny a odkazujícím na skálu nebo kámen.

Pokladnice je okouzlující, ale nenechte se oklamat

Jakmile se vydáte ke skalnímu městu, musíte projít soutěskou – Sík. Procházka je zde okouzlující. Slunce si příjemně pohrává se světlem, a v případě, že se stejnou cestou vrátíte o několik hodin později, budete moci zachytit fotografie s naprosto odlišnými barvami. To platí o celé Petře. Trasu dlouhou něco málo přes jeden kilometr můžete projít pěšky, nebo před ní nasednout na velblouda či koně. Po určité době konečně přijdete k pokladnici – Al Khazneh. V podstatě vám vyrazí dech, ale jeďte ještě dál!

Krátkou procházkou od pokladnice objevíte divadlo, které pochází z doby před dvěma tisíci lety. Sněmovní sál měl 45 řad, které mohly pojmout až 3 000 diváků. To však blížícím se Římanům nestačilo, a tak na něm zapracovali.

Jordánsko 3
Foto: Pixabay

V centru Petry je Kolonádová ulice, na jejímž začátku vás přivítá studánka zasvěcená vílám. Na severu můžete vidět Královský palác a na konci cesty je tržiště, a brána, která odděluje obchodní část od posvátnésvatyně a kláštery. A nakonec navštivte Klášter (Ad-Der), postavený jako hrobka pro Pána Obodase. Klášter stojí 3 km od středu a vede k němu cca 800 schodů.

Podívejte se na Petru v noci!

Až se projdete po Petře ve dne a zjistíte, že tu chcete zůstat, vydejte se na noční prohlídku nazvanou Petra by Night. Ve vybrané dny v týdnu se koná noční prohlídka (od 20.30 do 22.30 hodin), jinak se můžete projít nádherně osvětlenou soutěskou Síq k Pokladnici. Váš vstup přes glut bude provázet filmová symfonická hudba…

Zdroje info: bestlifeonline.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay