Polozapomenutá historie českých a moravských hvozdů – víte, kdy se u nás platilo duhovkami a co mají společného s irskými leprechauny?

Polozapomenutá historie českých a moravských hvozdů: Lidové báje a pověsti se mohou mnohdy postarat o opravdu zajímavá vyprávění. A nejinak tomu bylo i s nevšedními duhovkami, které si jejich nálezci nechávali pro štěstí. A co to vlastně je?

Málokoho by napadlo, že duhovky mohou mít něco společné s placením nebo dokonce s Kelty a přesto tomu tak je.

Duhovky vypadaly opravdu zvláštně

Jde totiž o starověké keltské mince, používané na našem území okolo 1. století př. n. l. „Duhovky“ nebo také „duhové mince“ obvykle raženy z kovu, jako je zlato, stříbro nebo bronz, a používaly jako platidlo v různých částech keltského světa. Vzory na těchto mincích často napodobovaly ty římské a obsahovaly obrazy bohů a bohyní, zvířat a dalších symbolů, které měly pro Kelty kulturní význam. Některé z nejslavnějších příkladů keltských mincí pocházejí od kmenů Galie z doby železné (dnešní Francie), jako jsou Aedui, Sequani a Arverni. Mimochodem – odborně se nazývají statéry.

Foto: Pixabay

Záhada keltských duhovek

Mimochodem – jde o nejstarší mincovní platidlo na našem území. A kde se vlastně vzal výraz duhovky? Podoba mincí se totiž postupem času proměňovala – přicházely o ražbu a získávaly spíše tvar misky či mušle. A protože se často objevovaly po dešti, bylo jasné, že je na zem mohla „upustit“ jedině duha. Měly svým nálezcům nosit štěstí. Koneckonců – podobná pověst koluje i v Irsku, kde prý na konec duhy ukrýval poklad trpaslík zvaný leprechaun. Stačilo ho jen najít.

Mimochodem – s těmito mincemi si ještě v 19. století nevěděli historikové vůbec rady. Netušili, k jaké kultuře je mají zařadit a dlouho je považovali spíše za pozůstatek vpádu některého z barbarských kmenů. Souvislost s Kelty se objevila až později.

 

Zdroj: http://pokladypodnami.cz/keltske-statery-duhovky/, https://medium.seznam.cz/clanek/jan-hrdina-kosti-draku-a-poklady-trpasliku-3056?utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.