Rusko uvažuje o zavedení minimální ceny na pivo

Pivo

Daň na pivo v Rusku je poměrně často diskutovanou záležitostí a rozhodně se není čemu divit. Jednak by přinesla větší zisky pro státní kasu a jednak také vyšší konkurenceschopnost místních malých pivovarů. Tak jako tak se o ní diskutuje v pravidelných intervalech. Samotné svazy a pivovary jsou tak kvůli oněm diskuzím rozděleny na dva nesmiřitelné tábory.  

Velké vs. malé pivovary

Oba tábory jsou definovány vcelku jasně. Na jedné straně jsou velké pivovary, mezi kterými najdeme třeba takové giganty, jako jsou:

  • Baltika,
  • Carlsberg Group,
  • Heineken
  • nebo AB InBev Efes.

Proti zavedení minimální ceny je pochopitelně také Svaz ruských pivovarů. Aktuální situace je taková, že se průmyslové pivovary snaží o minimalizaci nákladů a úspoře na surovinách. Tím pádem jim nemohou konkurovat malé pivovary.

Pivo

Pivo: Foto Pixabay

Minimální cena 110 rublů na litr plechovkového piva

Nyní navrhuje Svaz pivovarů minimální cenu piva na 110 rublů za litr nápoje v plechovce či klasické skleněné lahvi. Pivo v PET lahvi vyjde na 90 rublů za jeden litr. U točeného piva se cena také liší, činí celkem 85 rublů na stejné množství. Poradním orgánem ruského ministerstva financí je komise, jež působí při Ruském svazu průmyslníků a podnikatelů. Ta se staví k návrhu negativně. Další omezení by podle ní zbytečně regulovalo tržní mechanismy. Došlo by k narušení konkurenčního boje.

Pivo by zdražilo

Kdyby byla stanovena minimální cena za pivo, došlo by ke zdražení produkce. Snížily by se prodeje. Mimo jiné by se mnohem více rozvíjela nelegální produkce piva. Ani tentokrát tedy návrh nejspíše neprojde. U jiných druhů alkoholu ovšem v Rusku minimální cena funguje. Typické jsou alkoholické nápoje jako vodka, brandy nebo šampaňské.

Zdroj dat: Agrární komora České republiky

Pivo: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.