Nejmladší český hrad Švecburg najdete na Strakonicku

Návštěva hradů a zámků patří k oblíbeným volnočasovým činnostem, jimž se věnují rodiny s dětmi, jednotlivci i skupinky přátel. Koho zajímá historie a miluje staré věci, toho jistě ohromí i hora kamení jako pozůstatek minulosti. Pojďme se tentokrát podívat na nejmladší český hrad. Že neuhodnete, ze kterého století pochází?

Malá, ale naše

Ve vzdálenosti necelých patnácti kilometrů od města Strakonice se nachází malá jihočeská víska Kváskovice. Žije v ní pouze 120 obyvatel, kteří jsou však jistě na svoji obec hrdi a rádi zde bydlí. Její historie se začala psát už před rokem 1334, z něhož pochází první písemná zmínka o vsi. Příliš historických památek zde ale nenajdete. Pouze na návsi se nachází kaple Jana Nepomuckého z poloviny 19. století. Ze stejného období pak pocházejí kamenná boží muka, jež najdete u silnice do Radějovic. Kulturní památkou je usedlost číslo 16. Kromě ní jsou v obci i další budovy památkově chráněné. Kváskovicemi vede cyklotrasa z Vacova přes Zálesí do Hoslovic, takže i příznivce kol si sem mohou udělat výlet.

Zdroj obrázku: Creative Commons / Richenza / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48890395

Nejmenší a nejmladší hrad v České republice

Raritou Kváskovic, kterou rozhodně nemá každá obec v tuzemsku, je hrad. A ne ledajaký. Švecburg je totiž určitě tím nejmladším a také nejmenším hradem, který v České republice najdete. Byl dostavěn v roce 2007, takže jeho historie se píše pouhých čtrnáct let. Je ovšem obdivuhodné, jak vznikl. Do jeho stavby se pustil společně se svými přáteli pan Švec, povoláním zedník. Hrad je postavený z kamení posbíraného z polí v okolí Kváskovic. Rozměry hradu jsou přibližně 10 × 10 metrů, je vybavený věží, třemi nádvořími, kamenným přístřeškem s lavičkou a třemi malými domky. Jeho součástí je také kaplička zasvěcená svatému Hubertovi.

Od parkoviště u hřiště v obci Kváskovice je to k hradu Švecburg asi 800 metrů. Cestu zvládnou jistě i malé děti, a to po svých. Pro kočárek je totiž nevhodná, protože vede lesem i přes kořeny stromů. Hrad je celoročně přístupný zdarma.

Zdroj náhledového obrázku: Creative Commons / Richenza /CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48890457

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.