Salzburg: Mozartovo rodiště láká na pamětihodnosti i Mozartovy koule

Velkoměsto obklopené zelení. Tak bychom mohli nazvat Salzburg. Jedná se o turisticky zajímavé místo, které by bylo škoda nenavštívit, pokud byste projížděli rakouskou spolkovou zemí Salzbursko. Co byste si rozhodně neměli nechat ujít?

Zámek Mirabell

Co se týká velikosti, je Salzburg čtvrtým největším městem v Rakousku. Před ním jsou ještě Linec, Štýrský Hradec a Vídeň. Pro městskou turistiku je ideální, protože nabízí řadu atraktivním historických zajímavostí – kostely, zámky, hrady. A samozřejmě, Salzburg je také rodištěm Mozarta. Unikátní Staré město bylo zařazeno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Milovníci památek si zde přijdou na své.

Za pozornost stojí například zámek Mirabell, který leží v centru města. Byl postaven na popud biskupa Volfa Dětřicha z Reitenau pro jeho družku někdy okolo roku 1606. O sto let později získal zámek barokní podobu a také své jméno Mirabell (z italského mirabile – úžasný a belle – úchvatná). Bohužel tento vzhled mu vydržel pouze do požáru na počátku 19. století, kdy byl pak přestavěn v novoklasicistním slohu. K zámku přiléhá kouzelná zahrada, geometricky formována.

Pevnost Hohensalzburg

Být v Salzburgu a nejít se podívat na hrad Hohensalzburg snad ani nejde. Jedná se totiž o jednu z nejnavštěvovanějších památek ve městě. Ve své dlouhé historii, započaté v 11. století, pevnost sloužila především jako rezidenční sídlo knížecích arcibiskupů. Našlo se tam ale i místo pro věznici a kasárna.

Mozartův rodný dům č. 9

Mozartovo rodiště na ulici Getreidegasse vás překvapí svou výškou – má pět pater. Mozart se narodil v patře třetím, kde jeho rodiče měli pronajaté pokoje. Dům pochází z 12. století a dnes je v něm Mozartovo muzeum. Najdete v něm předměty z umělcova dětství – portréty, cembalo, housle. Za pozornost stojí i první patro, které je replikou původního obývacího pokoje rodiny Mozartových včetně dobového nábytku.

Foto: soukromý archiv Jany Fojtíkové

Mozartovy koule

Určitě znáte sladkou lahůdku – Mozartovy koule. V naší obchodní síti najdete tuto marcipánovou pralinku pouze jako napodobeninu. Originál totiž ručně vyrábí pouze firma Fürst jen v Salzburgu už od roku 1890, a to podle původního receptu. Poznáte ho snadno – má modro-stříbrný obal.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.