San Marino má svou sochu Svobody a v některých obchodech tu zaplatíte i českými korunami

Žije tu asi 32 000 obyvatel, každý rok sem však zamíří doslova miliony turistů (přesněji okolo 3,5 milionu). Ano, takové je San Marino. A co nám může nabídnout?

Budete se divit, ale opravdu celou řadu zajímavosti. Jde o horské sídlo, i když jím ve skutečněji protékají hned dvě řeky. A centrum San Marina potěší všechny milovníky architektury – mísí v sobě totiž kouzlo mnoha různých slohů

Chcete vidět sochu Svobody? Tady můžete

Ne, nejde o tak velký kolos jako v případě Spojených států Amerických, přesto je impozantní. Pochází z Berlína, odkud ji San Marinu darovala šlechtična Otilie Wagnerová a poznáte ji snadno podle typické koruny na hlavě – vévodí jí totiž tři pevnostní věže na Monte Titano, stejně jako státnímu znaku a vlajce.

San Marino socha Svobody Foto: Marcok / it:wikipedia / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:San_Marino_statua_della_libert%C3%A0.jpg

Jendou z nejstarších křesťanských památek Evropy se San Marino už pyšnit nemůže

Dnes obdivujeme Basilicu di San Marino, ovšem málokdo ví, že stojí na základech mnohem staršího kostela Pieve, pocházejícího z 5. století. Kdyby nedošlo k jeho zbourání, šlo by o jednu z nejstarších památek z křesťanské doby v Evropě.

A co dalšího vám ještě San Marino nabídne? Třeba jednu nevšední zajímavost – některé místní obchody totiž přijímají i české koruny, takže pokud se nechcete zdržovat směnárnami nebo zkrátka chcete naši národní měnu uplatnit i pořádně daleko od domova, budete k tomu mít v San Marinu jedinečnou příležitost.

San Marino Náhledové foto: Max_Ryazanov / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fortress_of_Guaita_2013-09-19.jpg

Zdroj: https://magazin.travelportal.cz/2018/09/13/san-marino-treti-nejmensi-stat/

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.