Monte Titano
22/10/2018
Kategorie: Aktuality, Novinky, San Marino

San Marino: Úchvatný stát ve státě vás chytí a nepustí

Serenissima Repubblica di San Marino. Přesně takto zní originální název republiky nacházející se uvnitř Itálie. Tato ve srovnání s ostatními evropskými státy miniaturní země má fakticky jednoho jediného souseda. Rozkládá se na ploše pouhých 61 km². Aktuálně žije v San Marinu okolo 32 000 obyvatel. Poet lidí je tady ovšem mnohem vyšší, jelikož sem míří mraky turistů nejenom z blízkého letoviska Rimini, ale fakticky ze všech koutů světa. Čím je San Marino tak výjimečné, v čem jsou zdejší obyvatelé vynikající a jaký vztah tady mají k občanům České republiky? Čtěte dál, vše vám prozradíme.

Sídlo vlády

Monte Titano a jeho okolí

San Marino je charakteristické především svou polohou a geografickým profilem. Leží fakticky okolo velké hory Monte Titano, kde se nachází centrum celé země. Sídlí zde vláda a právě sem míří spousty turistů. Proč je vlastně San Marino samostatné? Giuseppe Garibaldi, který se podílel na sjednocení Itálie v 19. století našem právě tady útočiště a garantoval místním, že jejich země nebude součástí Itálie. Dnes tomu tak je, nicméně hlídané hranice nehledejte, fakticky neexistují. V San Marinu se platí eury, která mají specifické symboly, ale i běžnými eurovými bankovkami.

Obchody v San Marinu

Jedno velké tržiště

Vyrazíte-li do San Marina, počítejte s tím, že při jeho návštěvě prakticky půjdete nakupovat. Dorazíte na některé z centrálních parkovišť a půjdete na horu Monte Titano. Prohlédnete si tady palác vlády a slavných chrám vystavěný v klasicistním stylu. Všude vám ale budou v patách obchodníci, kteří nabízejí ve stáncích své zboží. Nejčastěji se jedná o různé tretky, nicméně sehnat se tady dají i kabelky, oděvy, kosmetika anebo cokoli dalšího. Jen dresu Cristiana Ronalda za cenu okolo 20 eur jsme napočítali spousty. Vynikající jsou zdejší likéry a také těstoviny. San Marino je bezcelní zónou, takže ceny by měly být nižší, nicméně mnohdy je tomu spíše naopak.

Chrám v San Marinu

Domluvíte se i česky

Místní lidé žijí převážně z turismu, takže jsou připraveni i na Čechy. S těmi se dokážou domluvit i česky. Hned u centrálního parkoviště autobusů je obchod s vínem, likéry a těstovinami. Dostanete tady dokonce přednášku spojenou s ochutnávkou. Likéry z melounů, mandlí, citrusů a čehokoli dalšího jsou chuťově zajímavé, nicméně hodně sladké. Nejen v tomto obchodě se budete cítit jako doma na tržišti. Obchodníci ale nejsou nijak vlezlí, působí naopak příjemně a nabízejí spousty slev.

Pohled ze San Marina

1 komentář
  1. m50p@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *