Monte Titano

San Marino: Úchvatný stát ve státě vás chytí a nepustí

Serenissima Repubblica di San Marino. Přesně takto zní originální název republiky nacházející se uvnitř Itálie. Tato ve srovnání s ostatními evropskými státy miniaturní země má fakticky jednoho jediného souseda. Rozkládá se na ploše pouhých 61 km². Aktuálně žije v San Marinu okolo 32 000 obyvatel. Poet lidí je tady ovšem mnohem vyšší, jelikož sem míří mraky turistů nejenom z blízkého letoviska Rimini, ale fakticky ze všech koutů světa. Čím je San Marino tak výjimečné, v čem jsou zdejší obyvatelé vynikající a jaký vztah tady mají k občanům České republiky? Čtěte dál, vše vám prozradíme.

Sídlo vlády

Monte Titano a jeho okolí

San Marino je charakteristické především svou polohou a geografickým profilem. Leží fakticky okolo velké hory Monte Titano, kde se nachází centrum celé země. Sídlí zde vláda a právě sem míří spousty turistů. Proč je vlastně San Marino samostatné? Giuseppe Garibaldi, který se podílel na sjednocení Itálie v 19. století našem právě tady útočiště a garantoval místním, že jejich země nebude součástí Itálie. Dnes tomu tak je, nicméně hlídané hranice nehledejte, fakticky neexistují. V San Marinu se platí eury, která mají specifické symboly, ale i běžnými eurovými bankovkami.

Obchody v San Marinu

Jedno velké tržiště

Vyrazíte-li do San Marina, počítejte s tím, že při jeho návštěvě prakticky půjdete nakupovat. Dorazíte na některé z centrálních parkovišť a půjdete na horu Monte Titano. Prohlédnete si tady palác vlády a slavných chrám vystavěný v klasicistním stylu. Všude vám ale budou v patách obchodníci, kteří nabízejí ve stáncích své zboží. Nejčastěji se jedná o různé tretky, nicméně sehnat se tady dají i kabelky, oděvy, kosmetika anebo cokoli dalšího. Jen dresu Cristiana Ronalda za cenu okolo 20 eur jsme napočítali spousty. Vynikající jsou zdejší likéry a také těstoviny. San Marino je bezcelní zónou, takže ceny by měly být nižší, nicméně mnohdy je tomu spíše naopak.

Chrám v San Marinu

Domluvíte se i česky

Místní lidé žijí převážně z turismu, takže jsou připraveni i na Čechy. S těmi se dokážou domluvit i česky. Hned u centrálního parkoviště autobusů je obchod s vínem, likéry a těstovinami. Dostanete tady dokonce přednášku spojenou s ochutnávkou. Likéry z melounů, mandlí, citrusů a čehokoli dalšího jsou chuťově zajímavé, nicméně hodně sladké. Nejen v tomto obchodě se budete cítit jako doma na tržišti. Obchodníci ale nejsou nijak vlezlí, působí naopak příjemně a nabízejí spousty slev.

Pohled ze San Marina

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

1 komentář

  1. m50p@seznam.cz'Pípa Odpovědět

    Tož to jako joooooooooo, našinec se v pohodě s místními domluví i česky. Autor opomenul zdůraznit, že ti místní, kteří zdejší obchod mají pod palcem, jsou ve skutečnosti hlavně Rusové !!! takže se domluvíte, protože Slovan všude bratra má….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *