Saúdská Arábie staví „novou Petru“ – jak bude vypadat?

Hidžáz – dříve království, dnes už jen region na západě dnešní Saúdské Arábie, je znám snad jen fanouškům historie. Leží tady totiž pověstná města Mekka a Medína. Už brzy by se však měly proudit davy turistů.

Alespoň to si od svého nápadu slibuje současný korunní princ Mohamed bin Salmán. Pomineme-li jeho mnohdy kontroverzní působení v politice, smysl pro velkolepost se mu opravdu upřít nedá…

A co má vlastně v plánu? Na mušce má dvě oblasti Hidžázu – významnou archeologickou lokalitu Mada’in Salih a město a oázu Al-Ula s bizarně tvarovanými skalami, nacházející se na starobylé obchodní stezce (právě tudy dřív proudilo kadidlo a myrha dál do světa).

Historie jako lákadlo pro turisty

Obě místa jsou plná memorabilií předislámských kultur a zajímavých přírodovědných objektů. Jde vlastně o taková muzea pod širým nebem. Celá oblast, obmyšlená Salmánem, má přibližně velikost Belgie, takže turistů se sem vejde dost a dost.

Proč právě „nová Petra“?

Možná to nevíte. Ale Mada’in Salih je známý svými hrobkami, vytesanými do skály z nabatejského období. V roce 2008 byly dokonce zapsány na seznam UNESCO (jako první z památek Saúdské Arábie). Pohřebiště tvoří minimálně 111 hrobek s nápisy a vnitřní výzdobou. A mimochodem, Mada’in Salih se jordánské Petře opravdu docela podobá.

Oáza Al-Ula se turistům zpřístupní za 3-5 letopočtem

Tedy přesněji její historická část – labyrint stěn a zřícenin domů z hliněných cihel, pocházejících ze 6. století před naším letopočtem. Později byly ztotožněny s biblickým Dedemanem, zmíněným v knize proroka Ezechiela. V současné době zde probíhají horečné záchranné a obnovovací práce – turistům budou zpřístupněny za tři až pět let.

Mimochodem na projektu „nová Petra“ se saúdský korunní princ dohodl s Francouzi. První odhady hovoří o investici více než 20 miliard USD, kompletně kryté Saúdskou Arábií. Takže se určitě máme na co těšit.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.