Roštejn

Víte, co ukrývá Roštejn? Výjimečné umělecké dílo i nevšední rozhlednu

V křížovkách se hrad Roštejn příliš nevyskytuje, přesto stojí tato goticko-renesanční stavba rozhodně za povšimnutí. Váže se k němu spousta pověstí a kdo jednou vystoupí na jeho čtverhrannou věž, určitě nebude litovat.

Hrad Roštejn (německy Burg Rosenstein) najdete na území obce Doupě v okrese Jihlava. Pochází z první poloviny 14. století a podle jeho erbovního znamení mu nikdo neřekl jinak než Rosenstein. Nejdříve se skalnatém vrchu vztyčila majestátní věž a palác, později přibyly i kruhové hradby s baštami.

Hrad Roštejn – od husitů až po velký požár

Historie hradu je opravdu barvitá. Klidu příliš nepožil. V roce 1423 se objevili husité, o století později ho nechal Zachariáš z Hradce přestavět na renesanční lomecký zámek. Právě díky němu byl palác zvýšen a my tak dnes můžeme obdivovat kapli a prostorný rytířský sál. V 19. století se tu však šlechtě líbit přestalo a vše dokonal požár v roce 1915. Dlouho to vypadalo, že s historií hradu Roštejna je konec.

Roštejn

Ovšem o čtyřicet let později byly zahájeny rozsáhlé rekonstrukční práce, díky nimž dnes můžeme obdivovat zejména původní dvoupatrový palác s krásnou kaplí, unikátní nástěnné malby v interiérech, obrazárnu a expozice zaměřené na cín, porcelán, lovectví, řezbářství a kamenictví.

Měli byste vědět: nejvíce obdivovanou malbou je rozhodně ta ze slavného Matthioliho herbáře.

Roštejn

Pověsti hradu Roštejn

Podle místních legend stojí za založením hradu sám Ďábel. Podmínka byla jediná: hrad musel vyrůst za noc. Jeho záměr mu překazil kohout, který se vzbudil dřív. Ďábel se naštval, hodil do rybníka velký kámen a odletěl. Kámen je zde dones a společenstvo mu dělá skála s otiskem koňského kopyta, které se říká Čertova šlápota. A čerta můžete potkat prý i na hradě – hlídá tu prý velký poklad.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *