Procházka na Pardus, známý neznámý kopec Hostýnských vrchů

Pardus rozcestník

Hostýnské vrchy svou rozlohou rozhodně nepatří mezi nějaká velká pohoří, nicméně nabízejí spousty krásných koutů, které stojí za to navštívit. O Hostýně jsme již v minulosti psali. Samozřejmostí by měl být mimo návštěvu tohoto poutního místa také výšlap na nejvyšší vrchol Kelčský Javorník. Zapomenout nelze ani na kultovní výškové body Tesák a Troják, kde se v zimě lyžuje. My se ale podíváme na méně známý vrchol s nádherným takřka kruhovým rozhledem Pardus.

Skoro holý vrch s nádherným výhledem

Pardus ční nad obcí Rusava, a vypíná se do výšky 672 m n. m. Když vezmeme v potaz, že Rusava samotná je ve výšce 410 m n. m., pak se nejedná o nijak nezdolatelný bod. Ba naopak. Příjemná procházka. Pokud patříte mezi milovníky cykloturistiky, můžete vyrazit nahoru i na kole. Cest na vrchol existuje hned několik. My se na ně podíváme podrobněji.

Pardus vrchol

Kudy na Pardus?

Vydat se na Pardus můžete prakticky ze dvou stran. V obou případech může být výchozím bodem obec Rusava. První cesta vede z vrcholu dolů směrem pod Klapinov. Po nějakém cca 1 kilometru dorazíte k rozcestníku, odkud se lze vydat na Klapinov, který je jakousi křižovatkou. Tady lze vyrazit na Tesák, Hostýn, nebo Obřany a odtud do obce Chvalčov. Z rozcestníku pod Klapinovem vede asfaltová komunikace přímo na Rusavu. Pohodlně dorazíte až k obecnímu úřadu, po cestě je ještě Zelená hospoda, kde si lze dát něco dobrého k jídlu. Otevřeno ale přes týden mívají až od 15.00. Druhá cesta vede opačným směrem, a to opět na Rusavu. Dorazíte k rozcestníku Za vrchy a odtud lze dojít právě na zastávku autobusu ke kinu. Vyrazit ale můžete i na druhou část Rusavy, k mostu, k přehradě, případně vyrazit až na hrad Lukov. Tady je to ale už kolem 11 km.

Pod PardusemZa vrchy

Pohodový okruh a nádherné výhledy

My jsme si dali pohodový okruh od obecního úřadu na Rusavě. Vyrazili jsme sjezdovkou nahoru až na rozcestí Za vrchy. Cestou jsme potkali pár lidí a viděli hodně stromů napadených kůrovcem. V lese bylo i dost polomů. Od rozcestníku už jsme šli loukou. Cestou se nám naskytly nádherný výhledy. Při troše štěstí je vidět i Hostýn, který je ale jediný na zakryté straně. Mezi vrcholky stromů jej ale spatříte. Na druhé straně se vám otevře pohled do Otrokovic, na Ondřejovsko a směrem na Vlčkovou a oblast nad přehradou. Po zdolání vrcholu jsme vyrazili druhou stranou a po asfaltové cestě dorazili opět k úřadu.

Stromy zasažené kůrovcem

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.