Žehlička

Žehlička: Necudný mrakodrap v New Yorku

Jeho realizace vyvolala podobný poprask jako stavba Eiffelovy věže v Paříži. Ženy se okolo něj bály procházet a potíže způsobily i jeho nešťastně řešené toalety. A co všechno ještě musíte o legendární „Žehličce“ vědět?

Svou výzdobou připomíná spíše renesanční palác, ale kvůli jeho tvaru tomuhle mrakodrapu dlouho nikdy neřekl jinak než žehlička. Nejkratší strana jeho trojúhelníkového půdorysu měří pouhé dva metry. A najdete ho na opravdu luxusní adrese: stojí totiž na křižovatce Broadwaye a legendární Páté Avenue.

Nevšední lákadlo New Yorku

Pokud budete chtít tuto nevšední stavbu obdivovat na vlastní oči, ptejte se na The Flatiron Building. Za jejím návrhem stojí renomovaný architekt Daniel H. Burnham, kterému se podařilo skloubit požadavky zadavatelské společnosti a ne úplně optimální tvar pozemku vskutku netradičním způsobem. Samotná stavba postupovala rychle, každý týden bylo dokončeno jedno patro a hotovo bylo už za pouhý rok v roce 1902.

Jakmile poslední kus zapadl na své místo, měřila „Žehlička“ na tehdejší dobu úctyhodných 87 metrů, což z ní činilo nejvyšší budovou na západní polokouli a třetí nejvyšší na Zemi. O tři roky později získala nástavbu do výšky 94 metrů.

Největší zrůdnost New Yorku

Ano, i tak tuhle stavbu noviny nazývali. Přesto jejímu otevření přihlížely davy. Byly tu hlavně kanceláře, ale v přízemí najdeme i četné obchody a restaurace. Nepříjemným kamenem úrazu byly pouze toalety – ty pro ženy totiž chyběly. Nakonec se povedlo nepříjemnou situaci vyřešit kuriózním způsobem. Dámy si jednoduše chodily ulevit do lichých pater, muži zase do sudých.

Žehlička

To ovšem nebyla jediná potíž. Zkosený tvar budovy vytvářel nízko nad povrchem chodníků pod budovou bloudivé větrné proudy, které velmi účinně nadzvedávaly ženám jejich široké sukně. Policisté tak musely od „Žehličky“ rozhánět davy mladíků, kteří se snažili této nevšední atrakce náležitě využít.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *