Slavkov u Brna a Mohyla míru: Po stopách bitvy tří císařů

Blíží se datum, kdy v roce 1805 proběhla bitva tří císařů u Slavkova nedaleko Brna. Bylo to 2. prosince a dá se říct, že se jednalo o jednu z nejslavnějších bitev, která se na českém území odehrála. My si dnes uděláme výlet do míst, kde zuřily lité boje a umíralo se po tisících. Co zajímavého tu na vás čeká?

Prace a bitva u Slavkova

Mluvíme o bitvě u Slavkova, ale ve skutečnosti se ruská, rakouská a francouzská vojska střetla asi devět kilometrů od tohoto moravského města. Stalo se to nedaleko obce Prace. Mezi lety 1910 a 1912 zde byla na Prackém kopci vybudována Mohyla míru, jež je prvním mírovým památníkem v Evropě. Má být připomínkou všech, kteří zde v prosinci 1805 položili svůj život. Mohyla z lomového kamene v secesním slohu ztvárňuje staroslovanskou mohylu.

Mohyla míru. Foto: Pixabay

Diagonální akustika a kostnice

Uvnitř 26 metrů vysoké stavby je velká kaple s mramorovým oltářem. Pod podlahou kaple je kostnice, v nichž odpočívají ostatky, jež byly nalezené v místech bývalého bojiště. Návštěva tohoto místa není marná, protože si tu můžete vyzkoušet perfektní diagonální akustiku. Když v jednom rohu zašeptáte, v tom druhém to bude stejně hlasitě slyšet.

Cyklostezka Napoleona

K Mohyle míru se dostanete autem, pěšky i na kole. Ze Slavkova sem vede zelená turistická trasa a také okružní cyklostezka Napoleona, jež začíná i končí na vlakovém nádraží ve Slavkově u Brna a dlouhá je asi 40 kilometrů. Zvládnout se dá na kole během necelých tří hodin. Provede vás místy, kudy v mrazivých prosincových dnech táhla vojska a také těmi, kde se nakonec odehrála slavná řež, na jejímž konci byly tisíce mrtvých vojáků a vítězství císaře Napoleona.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.