Čchüan-čou – výchozí bod námořní Hedvábné stezky, konečně získal UNESCO. Nabízí mnoha lákadel

Rádi byste odhalili příběh města Čchüan-čou? Města, které bylo nedávno na 44. zasedání Výboru pro světové dědictví UNESCO zařazeno na Seznam světového dědictví? Pak určitě čtěte dál.

Na tomto prestižním seznamu ho najdete jako „Čchüan-čou: světové emporium za dynastie Sung a Jüan“. Už samotný název slibuje, že v tomhle městě se při návštěvě nejenom historických památek rozhodně nudit nebudete.

Událost, na kterou se dlouho čekalo

Úspěšný zápis Čchüan-čou na seznam světového dědictví je pro Čínu něčím skutečně výjimečným. Představuje totiž historický úspěch tehdejší východní námořní Hedvábné stezky. Místo, které opravdu kypělo životem a v němž se doslova mísily kultury. Dodnes se považuje za příklad kolektivní paměti a společného bohatství lidstva.

Foto: Pixabay

Pokud sem tedy vyrazíte, bude na vás čekat množství pamětihodností právě z historických dob. K návštěvě vás vybízí kupříkladu:

  • mešita Qingjing
  • islámský hřbitov
  • most ze 12. století
  • brána Chaotian

Označení pro satén máme právě díky Čchüan-čou

Nejcennějším artiklem, který tu proudil, bylo nepochybně hedvábí. Arabsky se městu říkalo Zayton (přihlédneme-li k anglickém transkripci) a odtud byl už jen krůček ke slovu satén, které si s tímto výjimečným materiál spojujeme dodnes.

Starobylý přístav Caj Tchun (což je původní název) byl kdysi největším přístavem na východě a jeho vývoj může i dnes vzbuzovat nekonečné množství inspirace. Z malé rybářské vesničky to dotáhl opravdu až na vrchol. A to je opravdu fascinující.

Zdroj: Zkoumání čínské oceánské civilizace: dokumentární film „Návrat do Caj Tchunu“ je k dispozici na National Geographic | Protext – PR služby ČTK , https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/zriceni-hotelu-v-cine-si-vyzadalo-nejmene-ctyri-mrtve-40315912

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.