Slezskoostravský hrad měl dokonce už demoliční výměr – propad o 16 metrů se však nakonec podařilo vybalancovat

V srdci uhelného srdce České republiky se nachází skrytý klenot historie a architektury, Slezskoostravský hrad. Tato pozoruhodná pevnost, jejíž počátky sahají do druhé poloviny 13. století, byla postavena v blízkosti brodu, aby chránila zemskou stezku spojující Opavu s Hlučínskem a Těšínskem až do Krakova. Význam hradu, který zpočátku sloužil jako důležitá pohraniční pevnost, poklesl v roce 1327, kdy se slezská knížectví stala součástí českých zemí.

V průběhu staletí hrad upadl v zapomnění a neblaze se na něm podepsalo propadání půdy v důsledku důlní činnosti v regionu. Kdysi majestátní hrad se ocitl na pokraji tragédie, když se propadl o neuvěřitelných šestnáct metrů. V roce 1954 byl dokonce vydán příkaz k demolici, protože stabilita hradu byla ohrožena a jeho budoucnost visela na vlásku.

Slezskoostravský hrad padnout nenecháme

Osud však měl pro Slezskoostravský hrad připraveno něco jiného. Do věci se vložilo město Ostrava, které naštěstí zchátralý hrad získalo a uvědomilo si jeho historický a kulturní význam. V prvních měsících roku 2004 byla zahájena rozsáhlá a nákladná rekonstrukce, která měla starobylé pevnosti vdechnout nový život.

Foto: Vlastní archiv Jana Šrámčíková

Proces obnovy byl pečlivě naplánován a proveden s velkou péčí, aby byl zachován původní půvab hradu a zároveň byla posílena jeho konstrukce a zajištěna jeho dlouhá životnost. Výsledkem společného úsilí historiků, architektů a památkářů bylo obnovení někdejší slávy hradu, který přitahuje návštěvníky z širokého okolí.

Určitě stojí za návštěvu

Revitalizovaný Slezskoostravský hrad dnes hrdě stojí jako svědectví bohaté historie a dědictví města. Stal se oblíbeným turistickým cílem a nabízí návštěvníkům poutavou cestu do minulosti Ostravy. Hrad je otevřen veřejnosti a vítá nadšence, kteří si mohou prohlédnout jeho nádvoří, hradní opevnění a vysoké strážní věže.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slezskoostravsk%C3%BD_hrad, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/slezskoostravsky-hrad

Náhledové foto: Vlastní archiv Jana Šrámčíková

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.