Sloupsko-Šošůvské jeskyně

Sloupsko Šošůvské jeskyně: Klenot Moravského krasu

Máte rádi jeskyně a podzemní přírodní komplexy? Pokud ano, rozhodně byste měli navštívit Moravský kras. Právě tato oblast se totiž řadí mezi nejvýznamnější krasová území v ČR. Nejdeme jej severně od moravské metropole Brna a nabídne celkem 94 km2 devonských vápenců. Moravský kras je možné rozdělit podle hydrogeologického hlediska, a to na oblast řeky Punkvy, systém Jedovnického potoka a na jižní část představovanou systémem Říčky. My se zaměříme na Sloupsko Šošůvské jeskyně, které rozhodně stojí za to navštívit.

Sloupsko Šošůvské jeskyně se představují

Hned na severním cípu Moravského krasu u městečka Sloup najdeme jedny z nejkrásnějších jeskyní u nás- Sloupsko Šošůvské jeskyně. Za jejich vytvoření může především Sloupský potok, který ale možná spatříte jen v podobě vyschlého koryta. I tak je ale třeba říct, že se jedná o nejdelší jeskynní systém v České republice. Tvoří jej dvě části. Tu první představují Staré skály a jeskyně Nicová a druhou Šošůvská část. Celková délka všech známých a veřejnosti přístupných chodeb činí 4200 m. Vybírat si přitom můžete z několika zajímavých tras dle své libosti.

Sloupsko-Šošůvské jeskyně

Paleontologická data

Sloupsko Šošůvské jeskyně se z paleontologického hlediska řadí mezi zimoviště, která zde měla nejstarší zvířata, a to zejména vyhynulé druhy savců. Známým badatelem, který se zabýval vykopávkami v těchto jeskyních, byl Dr. Jindřich Wankel. Našel zde ostatně více než 300 lebek, a to zejména v prostoru takzvané Gotické chodby nacházející se ve Sloupské části jeskyní. Známým badatelem, který zde pracoval, byl i Karel Absolon. V současnosti zde probíhají výzkumy pod záštitu ústavu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně

Za pravěkými lovci do jeskyně Kůlna

Velké vstupní části jeskynních komplexů byly v dobách minulých hojně osidlovány pravěkými lovci. Není se čemu divit, jelikož právě oni tady nacházeli svá útočiště a mohli se zde ukrýt před rozmary počasí i před zimou. V jeskyni Kůlna najdeme stálou expozici lovců mamutů, kteří zde před 22 000 lety žili.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *