Národní park Šumava pod drobnohledem

Šumava

Milujete pohyb v hlubokých lesích a vše s ním spojené. Pokud ano, můžete se kochat krásnou přírodou na Šumavě. Jeden z našich národních parků rozhodně stojí za návštěvu, a tak se na něj podíváme poněkud podrobněji třeba i z některých úhlů, z nichž není až tak známý. Začít bychom mohli třeba ne příliš známým faktem, že NP Šumava leží na území celkem 4 národních parků. K vidění jsou zde slatě, rašeliniště a karová jezera. Mimo jiné bylo na území parku vyhlášeno 24 státních přírodních rezervací. My se ale zaměříme na konkrétní slavné turistické cíle.

Rozhledna Poledník

Mnozí turisté, kteří přicházejí na Šumavu, zamíří na výlet směřující k rozhledně Poledník. Ta je postavena na kopci s nadmořskou výškou 1 315 m. V minulosti se zde nacházela radarová věž, jelikož celá lokalita byla součástí hraničního pásma. To bylo samozřejmě za minulého režimu velmi pečlivě sledováno. Ryze vojenská nemovitost byla postavena v období 60. let 20. století. K jejich demolici došlo v letech devadesátých.

Jezera a slatě

Mezi typické šumavské přírodní úkazy se řadí jezera a slatě. Okolo Kvildy, Modravy a Borové Lady jich najdeme hned několik. Moc hezké je například Prášilské jezero, k němuž se můžete vydat právě z Poledníku. Zapomenout nemůžeme ani na Plešné jezero a jezero Laka. Mezi krásná šumavská rašeliniště se řadí Tříjezerní slať anebo Chalupská slať.

Šumava koryto řeky

Kam dále vyrazit?

Šumava nabízí i další lokality, které jsou moc hezké a jejichž návštěva vás určitě nudit nebude. Jmenovat bychom mohli kupříkladu Obří hrad, který sloužil v dobách minulých jako keltské hradiště. Vyrazit byste měli i do Povydří, což je oblast vyznačující se nejen velkými kameny, ale i dosloa obřími hrnci. Zapomenout nelze ani na Lipenskou přehradu skýtající v lézě útočiště pro nejednoho milovníka vody.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.