Špička „italské boty“ nabízí nevšední kousek přírody, který cestovatelé až příliš často míjí

Hledáte zajímavý kousek Itálie, ve kterém jste nejspíš ještě nebyli, máte rádi divokou přírodu a nade všechno milujete ničím nerušené horské výhledy, pak vám přesně do noty „kápne“ Národní park Aspromonte.

Když se řekne Itálie, naskočí nám obvykle hodně asociací. Tou první pobude určitě ničím nerušený pobyt na pláží. Následovat budou zajímavé památky jako Koloseum v Římě nebo šikmá věž v Pise. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na dobré jídlo v čele s legendární zmrzlinou a pizzou. Ovšem co krásy přírody? Ani na ty byste neměli zapomínat. A právě o tom bude dnešní článek.

Na dohled k Tyrhénskému moři

Úplně na jihu v oblasti Kalábrie najdete jednu spíše opomíjenou přírodní památku – národní park Aspromonte. Čekat tu na vás bude opravdu mnoho zajímavostí. Ovšem jako první se podívejte na to, jak nevšedně vypadá na mapě – doslova jako pyramida. Jeho hranice se totiž víceméně vtěsnaly mezi tři vrcholky, jejichž výška se pohybuje okolo 2 000 metrů.

Foto: Pixabay

Menších i větších hor tu však najdete mnohem více, a právě ony formují celkový vzhled toho místa. Ale nejde jen o hory, mezi nimi se totiž rozpínají i velké náhorní plošiny, jež mnohdy hostí poměrně specifická rostlinná i živočišná společenství. A nesmíme zapomenout ani na divoká údolí, v nichž se ze srázů řítí divoké vodopády. Říčky pak pokračují do nížin, kde díky své díle a divokosti tvoří opravdu divoká a krásná štěrková řečiště. Na mnoha místech je voda tak čistá, že by se bez obav dala pít. To však samozřejmě spíše nedoporučujeme. Pro jistotu.

Divoká krása italské přírody se vším všudy

Národní park Aspromonte byl založen v roce 1994 a dlouholetá ochrana přírody je tu opravdu znát. Pokud se vyhnete místům, kudy vedou turistické stezky, pak můžete narazit na opravdu nedotčený kousek krajiny se vším, co k tomu patří.

Žijí to totiž například vlci. Ale nemusíte se bát – jsou velmi plašší a museli byste mít opravdu velké štěstí, abyste nějakého zahlédli. Mnohem spíše budete mít štěstí na majestátního orla, který bude poletovat někde ve výšinách. A nechybí ani různé druhy sov, jimiž je národní park Aspromonte pověstný. Zvláště v noci tu tak může být procházka opravdu zajímavá, protože tito ptáci se dokážou projevovat velmi pestrou paletou různých zvuků. A mnohé z nich pro naše uši nezní právě příjemně. Na to se můžete spolehnout.

A stranou nestojí ani společenstva rostlin. Primárními velikány jsou v této oblasti stříbrné borovice, ale doprovází je i buky a duby, které vypadají zejména na podzim doopravdy krásně. V údolích a na stinných místech se pak můžete těšit i na bohaté porosty křehkých kapradin.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_park_Aspromonte

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.