Kde zapálili největší sirku na světě? Obří sirka měřila 3,6 metrů!

zápalky

Jestliže hádáte, že v Sušici, jste na správné adrese. V roce 2008 ji tehdy vyrobila  společnost SOLO sirkárna Sušice se snahou vytvořit světový rekord a zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Obří sirku se podařilo zapálit škrtnutím o původní malou běžnou krabičku, což bylo jednou z podmínek pro uznání rekordu. Hranol zápalky měl obvod sedm krát sedm centimetrů a vážila přes sedm a půl kilogramu. Hlavička sirky hořela skoro minutu a půl, kdežto dřívko z osikového dřeva vydrželo hořet skoro pět minut. Na akci dohlížela společnost Dobrý den Pelhřimov, jež kuriozity sleduje a eviduje.

Největší zápalka na vás čeká v sušickém muzeu

Následně se ovšem můžete, zřejmě na největší sirku světa, stále ještě podívat. A to proto, že byly vyrobeny dvě. Jedna vyhořela tak, jak má správná zápalka vyhořet, ale druhá čeká na své obdivovatele v sušickém muzeu.

betlém
Foto: Pixabay

Další nej pro Sušice! Pohyblivý sušický Betlém vyrobený řezbáři Karlem Tittlem a Pavlem Svobodou.

Stručně řečeno, nejen zápalkami, ale i největším mechanickým betlémem v České republice jsou známy Sušice. Zejména děti, ale i dospělí sledují se zatajeným dechem krásu a sounáležitost postaviček, které ukazují život a tradiční řemesla malebné Šumavy. Betlém je dlouhý pět metrů, hluboký 3,5 metru a jeho celková rozloha je více než dostatečná, celých 16m².

 

Sušice jako „Brána Šumavy“ se zlatonosnou Otavou

Kromě toho, že městečko Sušice proslavila výroba sirek, se nazývají i Bránou Šumavy. Protéká jím zlatonosná řeka Otava, jež vznikla soutokem menších říček Vydry a Křemelné,  a to pod Čenkovou pilou. Malebná řeka se vlní, líně plyne a protéká nejen Sušicemi, nýbrž i Strakonicemi, Horažďovicemi a Pískem. Pod hradem Zvíkov se nakonec spojí s Vltavou.

Otava
Foto: Pixabay

A proč zlatonosná? Vypráví se, že se na březích Otavy dříve rýžovalo zlato. Něco pravdy na tom nejspíše bude, protože i dnes se prý  dají najít drobounké zlatinky… Otavu ale milují i vodáci, jelikož nabízí mnoho klidných sjízdných jezů a úsek v délce šedesáti šesti kilometrů ze Sušice do Písku si oblíbili i úplní začátečníci. Otava naplnila kdysi radostí srdce zlatokopů a dnes pro ni tluče vodácké srdce.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: mapy.cz, kudyznudy.cz

 

 

 

 

 

 

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?