Stezka Bosou nohou na jihu Moravy vám zprostředkuje nevšední vjemové zážitky

Pokud vám nestačí jen obyčejná procházka hezkou přírodou, ale chcete zažít něco nevšedního, pak se vydejte k česko-rakouské hranici nedaleko Valtic. Je zde totiž nevšední turistická naučná stezka Bosou nohou. Pravda ale je, že ji nejspíš více vychutnáte v teplejším počasí, pokud tedy nejste právě otužilci, kterým chůze bosky po chladné půdě, případně ve sněhu činí neobyčejné potěšení.

Zámek a Valtické podzemí

Vydejme se tedy na jih Moravy – do města Valtice, které bylo až do roku 1920 součástí Dolního Rakouska a do roku 1945 sídlem knížecího rodu Lichtenštejnů. Jejich zámek je ukázkou zajímavé barokní architektury. A protože se nacházíme ve vinařské oblasti, pak za návštěvu kromě zmíněného zámku stojí také Valtické podzemí, což je labyrint historických vinných sklepů, jejich vznik spadá až do 13. století. Součástí prohlídky bývá i degustace vína. To si ale budete muset nechat až na hlavní sezónu v létě.

Kolonáda na Rajstně

Od Zámeckého podzemí vede Vinařská naučná stezka Valtice až ke Kolonádě na Reistně. Je to kousek, asi kilometr a půl. Jedná se o romanticko-klasicisní stavbu, tzv. gloriet, v Lednicko-valtickém areálu, postavenou v letech 1817 až 1823. Její předlohou byl gloriet v Schönbrunnu, kterému se vzdáleně podobá. Kolonáda stojí na vrchu Homole neboli Rajstně a v krajním pilíři je schodiště, jímž se návštěvník dostane na střechu, kde je vyhlídková plošina. S její historií se pojí jedna zajímavost – po roce 1945 sloužila kolonáda jako pozorovatelna pohraniční stráže, protože se nacházela v hraničním pásmu, pro běžného smrtelníka nepřístupném.

Brána Druidů, stezka Bosou nohou. Foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Hugo / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stezka-bosou-nohou-Valitice-Brana_druidu.jpg

Stezka Bosou nohou

U Kolonády na Rajstně se lze napojit na naučnou stezku Bosou nohou, která vás přivede do rakouské obce Schrattenberg. Stezka je okružní, dlouhá asi pět kilometrů, má 11 zastávek. A proč má stezka zrovna takový název? Protože na jednotlivých zastávkách jsou pro turisty připraveny přírodní materiály, po nichž je možné bosými chodidly chodit. Vyzkoušet tak lze chůzi po šiškách, kůře, písku či kamenech. Pro děti je připravena přírodní skluzavka, pro hladové pak místo pro grilování z vlastních zásob.

Zdroj info: Wikipedie.org, Mapy.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.