Švédští Varjagové a další detaily, které vám ve škole nejspíš unikly

Švédsko je po všech stránkách velmi zajímavou zemí. Rozhodně ho tedy nestačí poznat jen ze školních atlasů a cestovatelských příruček. Vybrali jsme pro vás některé zajímavosti, které jste pravděpodobně doteď netušili.

Sáhli jsme především do šuplíku s historií, která je opravdu zajímavá. Ovšem nezapomínáme ani na věc, která se často opomíjí – na srovnání Švédska s ČR. Pomůže vám to udělat si o něm mnohem lepší představu.

První osídlení je mladší, než si myslíte

Neandrtálce tu tak úplně nehledejte. První známky osídlení pochází z doby bronzové, kdy tu sídlili lovci a sběrači. Švédsko vzniklo díky sjednocení dvou států a vlády Erika Vítězného (970–995). Ve středověku se obyvatelstvo Švédska řadilo mezi vikingy, konkrétně se jim říkalo Varjagové. Pronikali třeba i do Rusa, založili zde dynastii Rurikovců.

Znáte Švédské křížové výpravy? Měly zajímavou roli

Během 11. a 12. století změnilo zemi pokřesťanštění. Známé jsou i Švédské křížové výpravy, namířené proti pohanským kmenům. V 14. století došlo ke vzniku Kalmarské unie (Norsko, Dánsko a Švédsko), v roce 1521 se však Švédsko násilím odtrhlo a to za vlády Gustava I. Vasy, který v zemi založil dědičnou monarchii. Říká se mu také otec národa.

Foto: Pixabay

Srovnání s ČR

Velikostně je Švédsko mnohem větší než ČR. 449 964 km², zatímco ČR má jen 78 866 km². Počet obyvatel je v porovnání s námi velmi podobný (10 182 291, 87. na světě vs. 10 693 939, 84. na světě). Po ekonomické stránce je na tom rozhodně lépe, je soběstačnější v produkci potravin i v průmyslu, který má navíc vyspělejší. Nezbývá, než doufat, že se co nejdříve dostaneme na jeho úroveň.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.studiumvesvedsku.cz/zajimavosti-o-svedsku, https://www.businessinfo.cz/navody/svedsko-zakladni-charakteristika-teritoria-ekonomicky-prehled/, https://refresher.cz/25587-10-fascinujicich-veci-ktere-jsi-mozna-nevedel-o-Svedsku

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.