Stopy Velké Moravy najdete také na Slovensku. Obec Bojná nabízí k vidění rekonstrukci slovanského hradiště

V Nitranském kraji na Slovensku leží v okrese Topoľčany nenápadná obec Bojná, která však patří k největšímu osídlení za Velké Moravy na Slovensku. Systém slovanských hradišť leží na jihovýchodním úpatí pohoří Považský Inovec mezi povodím Váhu a Nitry. Máte-li rádi procházky v přírodě na čerstvém vzduchu, tak se sem někdy můžete vypravit. Čeká tu na vás naučná stezka Považský Inovec, jenž vás seznámí se zajímavosti zdejšího kraje spojenými s jeho historií.

Cesta autem do Bojné

Slovenská obec Bojná leží od českých hranic docela blízko. Z Uherského Brodu je to do ní asi 98 kilometrů a ze Zlína 125 kilometrů. Sama vesnice vám k prohlédnutí nabídne barokní římsko-katolický kostel Všech svatých z roku 1786. Je tu také synagoga z 19. století se sedlovou střechou a maurskými nárožními minarety. Budova ale už neslouží svému účelu stejně jako židovský hřbitov, jehož náhrobky jsou bohužel poničené.

Synagoga Bojná. Foto autor: Patrik Kunec; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bojn%C3%A1_-_synag%C3%B3ga.jpg

Hradisko Valy

V severní části okresu Topoľčany se nachází naučná stezka Považský Inovec, na jejíž trase se návštěvník seznámí s přírodními krásami kraje a mnoha unikátními památkami, zejména archeologickými nálezy z doby Velké Moravy. Na stezku se lze dostat i z obce Bojná. Automobilem projedete obcí okolo ranče Pod Babicou až k místu v lese, označeném Hradní dolina, kde silnice končí. Zde je třeba automobil zaparkovat a dále pak pokračovat pěšky směrem na Archeologické naleziště Hradisko Valy. Trasa sem je dlouhá asi čtyři kilometry.

Hradiště Valy. Foto autor: Marián Hrubinský; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:956_01_Bojn%C3%A1,_Slovakia_-_panoramio.jpg

Vycházka ale stojí za to, protože tu najdete rekonstrukci obranného valu západní brány a obydlí starých Slovanů, které se nacházejí na místě původních nálezů. Je tu také zrekonstruovaná hliněná pec, jáma na potraviny a kovářská výheň. Unikátní je zejména rekonstrukce východní brány, která patří k největším ve střední Evropě. Zdejší archeologický výzkum vyvrátil hypotézu o tom, že Nitra byla jediným střediskem Pribinova knížectví.

Zdroj: https://hradiskovaly.sk/; https://sk.wikipedia.org/wiki/Bojn%C3%A1

Hradiště Valy. Náhledové foto autor: Lukáč Petr;  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bojn%C3%A1_Valy.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.