Světlo světa spatřilo první ultrarychlé vozidlo na světě – po silnicích se může pohybovat rychlostí přes 1000 km/h

auto

První ultrarychlé vozidlo na světě : Diskuze o omezení maximální rychlosti na silnicích se táhnou snad již od doby, kdy začal koňským povozům konkurovat první automobilový pradědeček, před nímž běhal chlapec s červeným praporkem.

Některých firem však jakoby se vůbec netýkaly – žijí totiž ve svém vlastním světě a navrhují na první pohled téměř nesmyslné inovace. Jde například o společnost TransPod, což je start-up, který buduje přední světový systém pozemní ultrarychlé dopravy (TransPod Line).

Proč jezdit ultrarychle

Tato převratná kanadská inovace podle svých tvůrců výrazně zlepší dostupnost a dobu cestování pro cestující, a jedním dechem také sníží uhlíkovou stopu a podpoří výrazný regionální hospodářský růst. A jak ho lze dosáhnout? Podle společnosti TransPod snadno. FluxJet je totiž plně elektrické vozidlo, které je vlastně hybridem mezi letadlem a vlakem. Díky novému oboru fyziky zvanému veillance flux se FluxJet pohybuje v chráněné dráze rychlostí přes 1000 km/h – rychleji než tryskové letadlo a třikrát rychleji než vysokorychlostní vlak.

Foto: Pixabay

Na běžných silnicích ho neuvidíte

Ale nebojte se, s tímhle rychlíkem se v běžném provozu opravdu nesetkáte. Podle plánů by měl jezdit výhradně na lince TransPod, což je síťový systém se stanicemi v klíčových lokalitách a velkých městech. Ten by se měl vyznačovat vysokou frekvencí odjezdů navržených tak, aby umožňoval rychlé, cenově dostupné a bezpečné cestování.

„Všechna tvrdá práce v uplynulých letech vedla k tomuto významnému okamžiku, kdy se řeči stávají skutečností. Technologie je ověřená a my máme důvěru investorů, vlád a partnerů, abychom mohli pokračovat v úsilí o efektivní změnu definice dopravy,“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel společnosti TransPod Sebastien Gendron.

Zdroj: TransPod představuje FluxJet, první dopravní prostředek na světě pro ultrarychlou přepravu rychlostí přes 1000 km/h | Protext – PR služby ČTK, TransPod představuje FluxJet, první dopravní prostředek na světě pro ultrarychlou přepravu rychlostí přes 1000 km/h | Protext – PR služby ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.