Tak prý je dle Úřadu práce volných pracovních míst dost. Proč se o ně lidé neperou? Asi to bude tím, že jsou za mizerný peníz

Když si v tuzemsku začnete hledat nové zaměstnání skrze inzeráty, možná vás překvapí, že jich je tak moc. Stačí se zaregistrovat na některém portálu, jenž nabízí pracovní inzeráty, zadat příslušná data a do e-mailové schránky vám budou chodit jednotlivé nabídky práce podle vašich požadavků. Po určitém čase ale zjistíte, že situace na pracovním trhu není taková, jak to na první pohled vypadá.

Práci máme, ale nedáme

Při hledání práce narážejí na problémy čerství absolventi bez praxe, maminky po skončení rodičovské dovolené i bezdětné ženy, u nichž potenciální zaměstnavatel předpokládá, že budou v budoucnosti rodit děti. Sehnat zaměstnání je kolikrát nemožné pro osoby ve věku 55+. Tak o koho vlastně mají firmy zájem? Ideálním uchazečem o práci je mladý člověk okolo 25 let se třemi diplomy z vysokých škol a znalostí alespoň čtyř světových jazyků, jenž může nabídnout dlouholetou praxi v délce minimálně dvaceti let. Pochopitelně nejlépe, když se bude identifikovat jako muž.

Pracovní inzeráty nabízejí jedno a totéž

Na první pohled to kolikrát vypadá, že pracovních míst je v tuzemsku neuvěřitelně mnoho. Jen těch inzerátů, kolik se objevuje. Jenže ponoříte-li se do jejich nabídky hlouběji, zjistíte, že větší polovina z nich nabízí místa pojišťováků, finančních poradců, a to ještě zpravidla na živnostenský list (že by švarcsystém?). Další část inzerátů nabízí brigády s výdělkem okolo 120 hodin na hodinu (no neberte to za ty peníze). Začnete-li na nabídky práce odpovídat, časem pochopíte, že více než polovině inzerentů nestojíte ani za to, aby vám odpověděli. Ti zbývající vám minimálně poděkují za váš zájem. Někdy vás pozvou na pohovor, jindy vám dají vědět, že pro vás vhodné místo nemají.

Foto: Pixabay

Většinou jen pro nekvalifikované

Zajímavé údaje o nabídce pracovních pozic podle Novinky.cz má Úřad práce. Na jedno volné pracovní místo připadá zhruba jeden nezaměstnaný. To by nebylo tak špatné, protože aspoň na něho není tlačenice zoufalců, kteří hledají nějaké pracovní uplatnění. Jenže horší je to už s kvalitou těch míst. U tří čtvrtin je požadavek základní vzdělání. Jedná se tedy o práci nekvalifikovanou, často velmi fyzicky náročnou, s finančním ohodnocením, které tomu také odpovídá. To znamená, že je na současnou drahotu dost mizerné. Diví se pak někdo, že o taková pracovní místa není zájem? Mzda by měla být taková, aby z ní člověk pokryl své životní náklady i něco šetřil bokem. To bohužel většina těchto pracovních nabídek nesplňuje.

Práce průvodce na zámku či jiné pamětihodnosti

K cestování patří i návštěva historických míst, zámků či hradů. Napadlo vás někdy, kolik si vydělají průvodci? Je to práce celkem namáhavá. Pracujete zpravidla 8,5 hodiny, podle zkušeností některých průvodců se v práci v hlavní návštěvnickou sezónu ani nezastavíte a kolikrát jdete z jedné prohlídky do druhé bez odpočinku. Celý den mluvíte a jste na nohách, pracujete i o víkendu a ve svátek. U průvodců bývá vyžadována i znalost světového jazyka. A to prosím za 145 korun hrubého na hodinu na DPP nebo DPČ.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-volnych-mist-je-dost-ale-prevazuji-nekvalifikovana-a-spatne-placena-4047122, https://www.jobs.cz/

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.