Co si vzít do Itálie, abyste nedostali pokutu za kouření na ulici? Především dobrý metr a trochu taktu

kouření

Co si vzít do Itálie, abyste nedostali pokutu za kouření na ulici? Především dobrý metr a trochu taktu. Itálie, která je proslulá svou bohatou kulturou a historickými památkami, se nyní dostává na titulní stránky novin kvůli své progresivní zdravotní politice zaměřené na ochranu nekuřáků před pasivním kouřením.

Některá města totiž zavedla velmi přísná nařízení, která omezují kouření ve veřejných prostorách – a to dokonce i přímo na ulici. A má to své specifické podmínky.

Turínský zákaz kouření na veřejnosti

V rámci odvážného kroku na ochranu svých občanů zavedl Turín nařízení, které zakazuje kouření na veřejných místech, pokud k tomu nedají výslovný souhlas osoby v okruhu pěti metrů od kuřáka. Toto pravidlo je přísně vymáháno zejména v okolí zranitelných skupin, jako jsou těhotné ženy a nezletilí, u nichž je kouření bez ohledu na souhlas zcela zakázáno. Pokuta za porušení těchto pravidel může dosáhnout až 100 eur.

Foto: Pixabay

Cílem nařízení je drasticky snížit vystavení nekuřáků pasivnímu kouření, které, jak známo, způsobuje různé zdravotní problémy, včetně dýchacích potíží a kardiovaskulárních onemocnění. Omezení kouření na veřejnosti navíc přispívá ke snížení znečištění životního prostředí, protože na ulicích končí méně nedopalků, které mohou škodit městské fauně a flóře a ucpávat městskou kanalizaci.

Miláno už s tím začalo

Ale Turín není jediný Od roku 2021 je kouření zakázáno i v Miláně, a to na zastávkách veřejné dopravy, stadionech, v parcích, na stanovištích taxíků, a dokonce i na hřbitovech. Takže pokud jste i vy tomuhle zlozvyku propadli, určitě si s sebou do Itálie vezměte metr (abyste mohli potřebnou vzdálenost „odměřit“ a vyhynout se tak pokutě). A nezapomene ani na pár italských slovíček, třeba své okolí ke vstřícnosti umluvíte.

 

Zdroj: https://www.ansa.it/english/news/general_news/2024/04/16/turin-bans-smoking-within-5-metre-radius-of-others_92a06e00-593f-4730-a2fc-74d0b0577951.html, https://www.fintag.cz/2024/04/21/v-italii-omezuji-koureni-na-ulicich-s-ohledem-na-nekuraky/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.