Tipy pro milovníky Harryho Pottera

Knížky a filmy o dospívajícím kouzelníkovi Harry Potterovi z pera spisovatelky J. K. Rowlingové se staly doslova kultem, který uctívají miliony fanoušků po celém světě. Ačkoli série už dávno dojela na konečnou, zájem o populární postavy ani zdaleka neustává. Lidé hojně navštěvují filmové muzeum, pořádají společenské akce v převlecích za známé postavy a posílají si tématické pohledy. Pokud mezi takové nadšence patříte i vy, určitě byste si neměli nechat ujít místa v Anglii, kde se filmová série natáčela. Která to konkrétně jsou?

Katedrála v Durhamu jako bradavické studenské haly

Katedrála v Durhamu je nádhernou stavbou ve stylu normanské architektury, která vznikala na přelomu jedenáctého a dvanáctého století. Společně s Durhamským hradem patří na seznam světového dědictví UNESCO. Mladým filmovým fanouškům je však známá hlavně díky chodbám, jimiž se studenti Bradavické školy procházeli v prvním a druhém díle Harryho Pottera. Kapitulní dům zas několikrát posloužil jako učebna přeměňování, v níž vládla pevnou rukou profesorka McGonagallová.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Famfrpál se hrál na území hradu Alnwick

Famfrpál je kouzelnickým sportem, jenž se provozuje na létajících košťatech a Harry Potter v něm vykonával roli chytače. To znamená, že jeho jediným úkolem na hrací ploše bylo sledovat a následně polapit zlatonku, čímž okamžitě došlo k ukončení hry a vítězství jeho nebelvírského týmu. Přestože se ve filmovém provedení nacházelo hřiště nedalo Bradavic, v reálném světě se scény odehrály na území hradu Alnwick, jenž patří vévodům z Northumberlandu.

Vlaková stanice Goathland se přeměnila v Prasinky

Harry Potter se na konci většiny filmových dílů vydává s přáteli zpět k domovu, přičemž zpátky do mudlovského světa míří ikonickým vlakem z Prasinek. Přesně tyto scény se natáčely na vlakové stanici Goathland, která je součástí Yorského parku a každoročně láká velké množství turistů. Kdo by totiž nestál o fotografii z místa, kde se Harry Potter na konci kamene mudrců loučil s dobráckým Hagridem, že?

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com