duchcov2

Duchcov – místo, kde se údajně zamiloval i Casanova

Jméno tohoto náruživého milovníka máme spojeno především s nezávaznými, byť o to vášnivějšími románky. Málokdo však ví, že kromě žen miloval také knihy. A co dalšího nám o něm ještě prozradí zámek Duchcov, kde strávil poslední roky svého života?

Obklopují ho Krušného hory a vůbec je tu celkově klid, což nejspíš Casanovovi na sklonku života imponovalo. Což ovšem neznamená, že tu zcela upustil od svých tradičních zálib.

Casanova jako zámecký knihovník

Zdá se to neuvěřitelné, ale tuto funkci zastával na Duchcově celých 13 let. V té době už měl roky své největší slávy dávno za sebou. Přesto se však prý zamiloval do jedné místní dívky jménem Dorotka. A ta s ním dokonce otěhotněla. Casanova byl kupodivu ochotný se k dítěti znát a Dorotku si vzít – měl však podmínku. Musela ho přede všemi označit za úžasného svůdníka. Dorotka však nakonec „přiznala“, že otcem dítěte je malíř FX Schöttner. A Casanova? Toho měli až do konce života už jen za neškodného blázna. V roce 1798 na Duchcově zemřel, předtím však stihl napsat svou autobiografii, v níž si o jeho milostných dobrodružství můžete přečíst víc.

duchcov

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Náš tip: Na Duchcově dnes najdete expozici, která se Casanovovi věnuje. A v létě se tu konají také slavnosti, nesoucí jeho jméno.

Duchcov jako království fresek

Historie Duchcova je velmi dlouhá a bohatá. Nejvýznamněji se do ní však zapsali Valdštejnové, kterým patřil téměř 300 let. Nástěnné malby a fresky, vzniklé na jejich popud, mají mimořádnou uměleckou hodnotu. Dlouho se o nich však nevědělo, byly totiž zamalovány. Vše změnila až pečlivá snaha restaurátorů v letech 2013-2014.

O jednu fresku jsme však téměř přišli. Pocházela od malíře vrcholového baroka Václava Vavřince Reinera a zdobila zámecký špitál. Ten však ve 20. století musel být zbourán kvůli těžbě uhlí v okolí. Fresku se však naštěstí podařilo zachránit a přestěhovat do pavilonu v zámeckém parku, postaveném jen kvůli ní. A tady ji můžete obdivovat dodnes.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *